1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jarosław Kaczyński życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Jarosława Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński przyszedł na świat 18 czerwca 1949 roku w Warszawie. Brat bliźniak Lecha Kaczyńskiego. Polski polityk, współzałożyciel i prezes partii Prawo i Sprawiedliwość. 

Dzieciństwo i młodość 

Syn Rajmunda Kaczyńskiego, który był porucznikiem i żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem powstania warszawskiego oraz Jadwigi Rasiewicz, która pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. 

Mając 13 lat wystąpił, wraz z bratem bliźniakiem, w filmie O dwóch takich, co ukradli księżyc. Zagrał tam rolę Placka. Ukończył XXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Potem podjął studia na Uniwersytecie Warszawskim. Wraz z bratem ukończył prawo i uzyskał doktorat. 

Po ukończeniu studiów nie zdecydował się na rozpoczęcie aplikacji, podjął pracę w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego. Tam pracował do roku 1981, potem przez rok przebywał w Białymstoku. Po powrocie do Warszawy przyjął pracę w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Już w czasie studiów był zaangażowany w działalność opozycyjną, brał udział między innymi w wiecach, które odbywały się w ramach wydarzeń marcowych w 1968 r. 

Działalność opozycyjna

Z Komitetem Obrony Robotników związany był od 1976 r., podobnie jak brat zaangażowany był w działania kilku niezależnych magazynów. W 1980 r. rozpoczął swoją działalność w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność”. W związku odpowiadał za porady prawne dla osób chcących założyć związki zawodowe.

Po ogłoszeniu stanu wojennego zajął się dystrybucją pism podziemnych, sam pisał między innymi do „Przeglądu Politycznego” , czy „Głosu Ursusa” . W 1987 r. mianowano go sekretarzem Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność”. Razem z bratem zaangażowany był również w strajki 1988 w Stoczni Gdańskiej. Od tego roku został członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu, gdzie zasiadał w zespole zajmującym się reformami politycznymi. 

W latach 1989-1990 zajmował się wydawaniem „Tygodnika Solidarność” (redaktor naczelny) oraz „Ekspresu Wieczornego” .

Kariera polityczna

Jego kariera polityczna rozpoczęła się w 1990 r., kiedy to został wybrany przez Lecha Wałęsę na szefa swojej kancelarii. W tym samym roku powstała również Fundacja Prasowa Solidarność, którą założył razem z Krzysztofem Czabańskim, Maciejem Zalewskim i Sławomirem Siwkiem .

Jarosław Kaczyński był także aktywnym twórcą Porozumienia Centrum, partii chrześcijańsko-demokratycznej. 

W swoich pierwszych wyborach wystartował dzięki rekomendacji Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W latach 1989-1991 był senatorem, a od 1993 r. posłem (reprezentował Porozumienie Obywatelskie Centrum). W tym roku zorganizował również marsz na Belweder, który miał na celu skłonienie Lecha Wałęsy do ustąpienia.

W 1993 r. odbyły się przyspieszone wybory, w których Porozumienie Centrum nie przekroczyło progu wyborczego i tym samym Jarosław Kaczyński nie otrzymał reelekcji. Dopiero w 1997 r. z list Ruchu Odbudowy Polski został ponownie wybrany na posła. Szybko jednak zrezygnował z przynależności do partii i został posłem niezrzeszonym.

Już w 2000 roku Porozumienie Centrum połączyło się z Ruchem Odbudowy Polski, a rok później Lech i Jarosław Kaczyński rozpoczęli działalność nowej partii – Prawo i Sprawiedliwość. W tym samym roku odbyły się wybory parlamentarne i Jarosław ponownie zasiadł w ławach sejmowych. Od 2003 r. jest prezesem PiS, na tym stanowisku zastąpił Lecha, kiedy ten został wybrany na prezydenta Warszawy. 

W 2005 r. Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach parlamentarnych, a Jarosław ponownie uzyskał mandat poselski. Premierem nowo powstałego rządu został Kazimierz Marcinkiewicz, jednak bardzo szybko podał się do dymisji. Zastąpił go Jarosław Kaczyński. Powstała koalicja PiSu, Samoobrony i LPR. Szybko jednak zdecydowano o przedterminowych wyborach i w 2007 r. ponownie uzyskał mandat poselski, ale na miejscu prezesa Rady Ministrów zastąpił go już Donald Tusk. Oficjalnie rząd Jarosława sprawował władzę do 16 listopada 2007 r. 

W wyborach prezydenckich startował w 2010 roku, po tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W drugiej turze przegrał je z Bronisławem Komorowskim. Bez problemu uzyskał jednak mandat poselski w wyborach w 2011 r.. 

Prawdziwe pasmo zwycięstw partii Jarosława Kaczyńskiego rozpoczęło się w 2014 roku, kiedy to Andrzej Duda (kandydat partii) został wybrany prezydentem Polski, a w 2015 r. w wyborach parlamentarnych PiS zyskało bezwzględną liczbę mandatów. Premierem została Beata Szydło, Jarosław zasiadł w sejmie. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku PiS zachował większość bezwzględną. Jarosław Kaczyński nieprzerwanie od 2003 roku jest prezesem partii. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland.