1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Czesław Mozil życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Czesława Mozila

Czesław Mozil jest polsko-duńskim piosenkarzem. Urodził się 12 kwietnia 1979 roku w Zabrzu.

Wykształcenie

Jest absolwentem Królewskiego Duńskiego Konserwatorium Muzycznego w Kopenhadze.

Kariera

Do Polski wrócił w wieku 28 lat. Wtedy to wraz z przyjaciółmi założył zespół Tesco Value, z którym wydał dwie płyty - w latach 2002 i 2004 roku. Kilka miesięcy po ukazaniu się drugiego albumu formacja postanowiła zawiesić działalność, a Mozil skupił się na karierze solowej.

Pod pseudonimem Czesław Śpiewa zadebiutował w 2008 roku, wydając płytą zatytułowaną Debiut. Wielkim hitem został promujący ją utwór o tytule Maszynka do świerkania. Kolejne single to: Mieszko i Dobrawa jako początek Państwa Polskiego oraz Ucieczka z wesołego miasteczka. Album dwukrotnie zdobył status platynowej płyty, a Czesław został nagrodzony trzema Fryderykami.

W 2010 roku ukazał się drugi album studyjny Mozila i jego formacji zatytułowany Pop, który powtórzył sukces poprzedniego i również pokrył się złotem. Krążek promowały single: W sam raz i Krucha blondynka. Na płycie gościnnie zaśpiewali znani muzycy, tacy jak: Gaba Kulka, Nergal czy Kasia Nosowska. Kolejny album, jaki wydał, to krążek Czesław śpiewa Miłosza z 2011 roku, na którym znalazły się nagrane przez Mozila piosenki z testami wielkiego poety. Płyta otrzymała nominacje do Fryderyka 2012 w kategoriach „Album roku – piosenka poetycka ” i „Najlepsza oprawa graficzna albumu”. Rok później, używając pseudonimu Sztefan Wons, nagrał piosenkę zatytułowaną Zobacz dziwko co narobiłaś wspólnie z zespołem Bracia Figo Fagot. A w 2013 współpracował z Melą Koteluk, nagrywając utwór Pieśń o szczęściu, która promowała film biograficzny pt. Baczyński.

Kolejne płyty Księga Emigrantów. Tom I i Czesław Śpiewa & Arte dei Suonatori wydawał kolejno w 2014 i 2017 roku. Ostatnie dzieło płytowe artysty pochodzi z 2018 roku i jest to krążek świąteczny zatytułowany Kiedyś to były święta, który nagrał z zespołem Grajkowie Przyszłości.

Inne działalności

W 2011 roku Czesław dołączył do grona jurorów w programie X Factor, w którym zasiadał przez wszystkie 4 sezony talent show. Rok później wraz z Kubą Wojewódzkim współprowadził audycję Zwolnienie z WF-u na antenie Eski Rock, a w 2015 roku był gospodarzem autorskiej audycji Bumerang Czesława na antenie Radia Zet.

W 2015 wydał autobiografię zatytułowaną Nie tak łatwo być Czesławem oraz spróbował swoich sił w aktorstwie, występując w tytułowej roli w filmie Szkoła uwodzenia Czesława M.

Życie prywatne

W przeszłości muzyk spotykał się z aktorką Anną Cieślak. W 2016 roku poślubił Dorotę Zielińską, z którą współtworzy marki odzieżowe Czesiociuch oraz Cześć i Sława by Mozil. Para posiada dwie restauracji w Warszawie: Pausa Włoska i BalBar.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

50 − = 43

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Maciej Hachlica