1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Anna Cieślak życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym aktorem?

Życiorys i biografia Anny Cieślak

Anna Cieślak jest polską aktorką serialową, teatralną i dubbingową. Urodziła się 17 września 1980 roku w Szczecinie.

Wykształcenie

W 2004 roku ukończyła studia na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Kariera

Na dużym ekranie zadebiutowała w 2005 roku, wcielając się w rolę Marioli Szymańskiej w polsko-luksemburskim dramacie, Your name is Justine. Za rolę w tym filmie otrzymała wiele nagród, między innymi: Nagrodę Prezydenta Gdyni za Najlepszy Debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Nagrodę za główną rolę kobiecą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mons. Po tym sukcesie zaczęła występować w teatrze i zagrała w dwóch filmach: Ono i Karol. Człowiek, który został papieżem, następnie serialach: Pensjonat pod Różą i w Glinie. W 2006 roku zadebiutowała w Teatrze Telewizji w spektaklu Góry Góry. W swojej karierze zagrał jeszcze w sztukach takich jak: Prymas w Komańczy, Scena Faktu i Szkoła żon. W kolejnych latach zagrała w wielu polskich serialach, między innymi: Na dobre i na złe, Egzaminie z życia, Czasie honoru, Ludziach Chudego, Rezydencji czy Hotelu 52 . Największą popularność przyniósł jej film Dlaczego nie! w reżyserii Ryszarda Zatorskiego w 2007 roku. Rok później zagrała w kolejnej komedii romantycznej zatytułowanej Jak żyć? Aktorka otrzymała trzy nominacje do Złotych Kaczek za role w filmach Generał Nil, Piksele i Śluby panieńskie. W 2008 roku zadebiutowała jako aktorka dubbingowa. Od tego czasu użyczyła swojego głosu w kilkudziesięciu produkcjach, także tych bardzo znanych i kasowych. Podkładała głos w filmach, takich jak: Asterix na olimpiadzie, Kraina lodu, Przygody Kota w butach, Mały Książę czy Thor: Mroczny świat. Była też głosem Ellie w znanej na całym świecie grze komputerowej The Last of Us oraz głosem Ciri w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon. Od 2014 roku aktorka gra w serialu Na Wspólnej. Równolegle do kariery filmowej i telewizyjnej rozwija się jej kariera na deskach teatralnych. Na scenie zadebiutowała w 2005 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie spektaklami Miarka za miarkę Szekspira i główną rolą w Mewie Czechowa. W kolejnych latach współpracowała z wieloma twórcami, takimi jak: z Eugeniusz Korin, Michał Zadara, Jacques Lassall czy Andrzej Seweryn. Wielokrotnie występowała także w Teatrze Telewizji.

Skandale

O Cieślak pod koniec 2020 roku i na początku roku 2021 zrobiło się głośno aż z dwóch powodów. Pierwszym z nich były zaręczyny ze starszym od siebie o 25 lat Edwardem Miszczakiem. Drugim, budzącym mniej pozytywnych emocji, powodem było ujawnienie listy znanych osób, które poza kolejnością poddały się szczepieniu na COVID-19. Nazwisko Cieślak i jej narzeczonego, znalazło się wśród nazwisk 18 znanych osób ze świata kultury i sztuki, które, mimo że nie kwalifikowały się do grupy zero (w jakiej mieli szczepić się wyłącznie medycy), zostały zaszczepione szczepionkami z puli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wydarzenie to miało podobno na celu promocję szczepień w Polsce i zachęcenie niezdecydowanych i sceptycznie nastawionych do szczepień rodaków. Wywołało jednak bardzo negatywne emocje, a na osoby zaszczepione poza kolejnością spłynęła fala oburzenia i krytyki. Aktorka po kilku dniach wydała oświadczenie na swoim profilu na Facebooku, w wyjaśniła, dlaczego zgodziła się na propozycję wcześniejszego szczepienia. Utrzymuje, że jej szczepienie poza kolejnością odbyło się w ramach akcji promocyjnej zachęcającej Polaków do szczepień.

Życie prywatne

Aktorka w latach 2011–2013 była związana z muzykiem, Czesławem Mozilem. Ich związek nie przetrwał jednak próby czasu i para postanowiła się rozejść. W 2014 roku Cieślak, podczas prób do spektaklu Król Lear w Teatrze Polskim, poznała Przemysława Wyszyńskiego. Para zaręczyła się, jednak do ślubu nigdy nie doszło, ponieważ ich związek zakończył się w 2019 roku. Jeszcze w tym samym roku zaczęła spotykać się z Edwardem Miszczakiem, dyrektorem programowym TVN, z którym zaręczyła się w 2020 roku. Ich związek od samego początku budził kontrowersje i zainteresowanie mediów. Powodem jest różnica wieku, jaka dzieli narzeczonych, Cieślak jest bowiem młodsza od Miszczaka o 25 lat.

Wybrana filmografia

 • 2004: Karol. Człowiek, który został papieżem – Tesia Kluger, siostra Jerzego
 • 2005: Your name is Justine – Mariola Szymańska
 • 2005–2006: Egzamin z życia – Joanna Wierzyńska
 • 2006–2007: Na dobre i na złe – dr Alicja Siedlecka, anestezjolog
 • 2007: Dlaczego nie! – Małgosia
 • 2008: Jak żyć? – Ewa
 • 2009: Piksele – Alicja
 • 2009: Generał Nil – Maria Fieldorf
 • 2010: Śluby panieńskie – Aniela Dobrójska
 • 2011: Agape – Anna
 • 2014: Prawo Agaty – Laura Podolska
 • 2015: Chemia – pielęgniarka przy mastektomii
 • 2017: Napis – Ficowska
 • 2020–: Szadź – Monika Wolnicka

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 23 = 25

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Sławek