1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Mela Koteluk życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Meli Koteluk

Mela Koteluk, a właściwie Malwina Koteluk, to polska piosenkarka i autorka tekstów. Urodziła się 3 lipca 1985 roku w Sulechowie.

Wykształcenie

Gdy Mela miała 16 lat przeprowadziła się do Warszawy, gdzie ukończyła pierwszą klasę liceum. Przed maturą przeniosła się do Krakowa, a następnie na 2,5 roku pojechała do Londynu. Przez jeden semestr uczyła się w renomowanej londyńskiej szkole muzycznej London Music School, jednak postanowiła wrócić do Warszawy.

Kariera

Śpiewa od 1996 roku, a swoją karierę rozpoczęła od występów w chórkach Gaby Kulki i niemieckiego zespołu Scorpions. Początkowo wykonywała poezję śpiewaną, jednak z czasem postanowiła zmienić obrany kierunek i w 2011 roku zaczęła tworzyć pop alternatywny. W 2012 roku udało jej się wydać pierwszą płytę pt. Spadochron, która szybko zyskała status platynowej i zdobyła dwie statuetki Fryderyka w kategoriach Debiut roku i Artysta roku. Piosenkarka w swojej debiutanckiej płycie pokazała niezwykłą wrażliwość oraz talent do pisania znaczących i głębokich tekstów. Dzięki swojemu charakterystycznemu głosowi i oryginalnemu sposobowi śpiewania Mela szybko zaczęła wyróżniać się na rynku muzycznym.

W 2014 roku wydała drugą płytę o nazwie Migracje, która została nominowana do Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku Pop. Ta płyta również bardzo szybko pokryła się platyną.

Mela współpracowała z wieloma znanymi artystami, takimi jak Stanisław Soyka czy Czesław Mozil, z którym nagrała utwór do słów wiersza Pieśń o szczęściu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jej piosenki cieszą się dużą popularnością, a bilety na koncerty artystki wysprzedają się w zawrotnym tempie.

Piosenkarka występuje zarówno na kameralnych koncertach, jak i dużych festiwalach muzycznych, takich jak Open'er czy Męskie Granie, do którego wraz z Andrzejem Smolikiem, Tomaszem Organkiem i Krzysztofem Zalewskim nagrała singiel promujący pt. Armaty.

W 2018 roku artystka wydała trzecią płytę Migawka, nagrodzoną Fryderykiem 2019 w kategorii Album Roku Pop Alternatywny.

Życie prywatne

Artystka bardzo chroni swoje życie prywatne, stroni od rozmów na jego temat i nie komentuje swojego życia miłosnego.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 6

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Autorem zdjęcia jest Ralf Lotys (Sicherlich). Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC 3.0.