1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kuba Wojewódzki życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie ciekawszym celebrytą?

Życiorys i biografia Kuby Wojewódzkiego

Kuba Wojewódzki jest polskim dziennikarzem, publicystą, felietonistą i celebrytą. Urodził się 2 sierpnia 1963 roku w Koszalinie.

Wykształcenie

Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, ale studiów nigdy nie ukończył.

Początki kariery

Początki jego kariery w show biznesie ściśle związane są z muzyką. W 1990 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego firmy fonograficznej Arston, w której odpowiadał za wydanie płyt takich artystów jak Kult, Farben Lehre czy T.Love. W 1993 roku był dyrektorem Festiwalu w Jarocinie. W telewizji zadebiutował w programie Rockandroller, a następnie pojawił się w programie Halo-Gramy. Trzykrotnie był jurorem w jednym z pierwszych polskich talent show, Idol. Występy w typ programie sprawiły, że Wojewódzki stał się rozpoznawalny, a dzięki swoim inteligentnym i często kąśliwym komentarzom zdobył sympatię widzów. Przełomem w jego karierze było stworzenie autorskiego talk-show Kuba Wojewódzki nadawanego w stacji Polsat w latach 2002–2006. Wojewódzki zapraszał znane osobistości do studia i przeprowadzał z nimi rozmowy na różne tematy.

Król TVNu

W 2006 roku Kuba, razem ze swoim autorskim programem, przeniósł się do stacji TVN. Tam zasiadał w jury programów Mam talent! X-Factor. W latach 2015–2017 był jurorem talent-show Mali giganci, gdzie oceniał poczynania młodych uczestników. Obecnie jest uważany za jedną z najważniejszych twarzy stacji i najpopularniejszych osobowości telewizyjnych. Słynie z nieszablonowego poczucia humoru i kontrowersyjnych wypowiedzi.

Kariera radiowa

Oprócz kariery telewizyjnej Wojewódzki przez lata rozwijał swoją karierę w radio. W latach 2003–2007 showman wraz z Michałem Figurskim prowadził w Antyradiu poranną audycję zatytułowaną Antylista, a w kolejnych latach – Poranny WF na antenie radia Eska Rock. W latach 2012 i 2013 Wojewódzkiego pracował w programie Eski Rock zatytułowanym Zwolnienie z WF-u. W latach 2014–2016 pracował w Rock Radiu, w którym współprowadził audycję Książę i żebrak. Od 2019 roku wspólnie z Piotrem Kędzierskim prowadzi program Rozmowy: Wojewódzki & Kędzierski w Newonce.radio.

Kariera publicystyczna

Wojewódzki jest również utalentowanym publicystą i felietonistą. Był dziennikarzem gazet muzycznych takich jak „Magazyn Muzyczny” czy „Muza” oraz redaktorem naczelnym miesięcznika „Brum”. Był także współwydawcą miesięcznika „Plastik” Publikował swoje teksty na łamach takich tytułów jak „Wprost”, „Przekrój” i „Playboy”. W 2008 roku nawiązał stałą współpracę z tygodnikiem „Polityka”. 

Inne przedsięwzięcia

Kuba próbował swoich sił w aktorstwie. Od 2010 roku gra w Teatrze 6. Piętro w spektaklu Woody'ego Allena pt. Zagraj to jeszcze raz, Sam, w której wciela się w główną rolę. Wystąpił też w kilku polskich filmach i serialach takich jak: Idealny chłopak dla mojej dziewczyny, Miodowe lata, czy Testosteron. Od 2011 roku związany jest z siecią komórkową Play, w reklamach której regularnie występuje. W 2018 roku wydał książkę Kuba Wojewódzki. Nieautoryzowana autobiografia.

Skandale

Jak przystało na osobę kontrowersyjną i otwarcie wyrażającą swoje opinie, Wojewódzki ma na swoim koncie kilka medialnych skandali. W jednym ze swych programów showman znieważył zdaniem sądu flagę narodową, przez co stacja TVN musiała uiścić karę prawie pół miliona złotych. Został oskarżony o ksenofobię, gdy w 2012 roku wraz z Michałem Figurskim wygłaszali na antenie radia Eska nieprzyzwoite wypowiedzi pod adresem Ukrainek, za co władze stacji zwolniły obu dziennikarzy. Kuba został również oskarżony o rasizm, gdy podczas audycji Poranny WF wraz z Figurskim znieważyli czarnoskórego mężczyznę „obraźliwymi, rasistowskimi sformułowaniami”. Za ten incydent Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na stację Eska Rock karę finansową w wysokości 50 tys. złotych.

Życie prywatne

Życie prywatne showmana od wielu lat znajduje się w centrum zainteresowania mediów i portali plotkarskich. Wojewódzki jest najpopularniejszym kawalerem w show-biznesie i nic nie wskazuje na to, by szybko miał zmienić swój stan cywilny. Celebryta od wielu lat spotyka się z pięknymi i dużo młodszymi od siebie kobietami. Bardzo medialnym związkiem dziennikarza był związek z aktorką, Anną Muchą, z którą spotykał się przez 4 lata. Para rozstała się w 2007 roku. Następnie na dłużej związał się z o dwadzieścia lat młodszą modelką Renatą Kaczoruk. Szybko stali się jedną z najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych par polskiego show-biznesu. Celebryci rozstali się w 2018 roku, a Kuba wrócił do randkowania.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

89 + = 91

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Fryta 73.