codziennie nowe aktualizacje
Bronisław Komorowski życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Bronisława Komorowskiego
Bronisław Komorowski przyszedł na świat 4 czerwca 1952 r. w Obornikach Śląskich. Były prezydent Polski w latach 2010-2015. Wcześniej wiceminister obrony narodowej (1992-1993), kilka lat później minister w latach 2000-2001. Poseł na Sejm sześciu kadencji. Z wykształcenia historyk.
Dzieciństwo i wykształcenie
Przyszedł na świat w rodzinie Zygmunta Komorowskiego i Jadwigi Szalkowskiej. Jego ojciec był żołnierzem AK. Po wojnie pracował na Uniwersytecie Warszawskim. Był ekspertem w dziedzinie socjologii i antropologii kulturowej Afryki.
Wywodzi się z inteligenckiej rodziny.
Bronisław Komorowski szkołę podstawową ukończył w Pruszkowie. Tam też zapisał się do harcerstwa. Do liceum uczęszczał już w Warszawie (XXIV LO im. Cypriana Norwida). Jeszcze jako uczeń, brał udział w wydarzeniach marcowych (1968 r.) oraz działalności opozycyjnej, za co zatrzymano go w 1971 r. Był to pierwszy raz, kiedy został aresztowany.
Po ukończeniu szkoły średniej, kontynuował swoją edukację na Uniwersytecie Warszawskim. Studentem Wydziału Historycznego był zaledwie rok. Studia wznowił w 1973 r. Po 4 latach obronił tytuł magistra.
Działalność opozycyjna
Po studiach rozpoczął staż w gazecie "Słowo Powszednie". Cały czas angażował się również w działalność opozycyjną, w tym przygotowanie manifestacji. W związku z tym został skazany na miesięczny areszt w 1979 r.
W 1976 r. brał czynny udział w pomocy robotnikom Radomia i Ursusa. Współpracował również z KORem i ROPCiO. Był zaangażowany w powstawanie struktur NSZZ „Solidarność” na Mazowszu.
Internowany w stanie wojennym - grudzień 1981/czerwiec 1982 r. Brał również udział w budowaniu struktur opozycyjnej gazety "ABC. Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne". Pracował, jako wykładowca historii w seminarium duchownym w Niepokalanowie.
Początki działalności politycznej
W politykę zaangażował się w 1989 r., kiedy to objął funkcję dyrektora gabinetu ministra ds. współpracy z organizacjami politycznymi i stowarzyszeniami - Aleksandra Halla. Już rok później powierzono mu funkcję wiceministra obrony narodowej. Z przerwami sprawował ją do 1993 r.
Wziął udział w wyborach w 1991 r. i 1993 r.
Kiedy do życia powołano Unię Wolności, Bronisław Komorowski dołączył do jej struktur i zajął stanowisko sekretarza generalnego. 3 lata później, w 1997 r. razem z Janem Rokitą stworzyli Koło Konserwatywno-Ludowe, które następnie dołączyło do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego (był wiceprzewodniczącym) i Akcji Wyborczej Solidarność.
Z listy AWS startował w wyborach parlamentarnych w 1997 r. Przez rok, w gabinecie Jerzego Buzka, w latach 2000-2001 był ministrem obrony narodowej.
W kolejnych wyborach w 2001 r. startował już z listy Platformy Obywatelskiej. Ponownie uzyskał reelekcję. Wtedy też związał się z PO i został przewodniczącym Regionu Mazowsze, od 2006 był wiceprzewodniczącym partii.
Ponownie startował w wyborach do Sejmu w 2005 r. Uzyskał reelekcję i został wicemarszałkiem Sejmu.
Dwa lata później ponownie uzyskał mandat poselski - startował z list PO. 5 listopada 2007 r. został wybrany marszałkiem sejmu. W wyborach na to stanowisko, jego głównym konkurentem był Krzysztof Putra z PiSu.
W czasie swojej poselskiej kariery pracował między innymi w komisjach: ds. Polaków poza granicami kraju, obrony narodowej (w latach 1997-2000 przewodniczył jej pracom), spraw zagranicznych.
Prezydent
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej zginął prezydent RP Lech Kaczyński. Zgodnie z przepisami zawartymi w konstytucji, na marszałku sejmu spoczął obowiązek tymczasowego sprawowania funkcji prezydenta RP. Tym samym Bronisław Komorowski pełnił obowiązki prezydenta przez 3 miesiące, do 8 lipca 2010 r.
Jego pierwszym aktem było wprowadzenie żałoby narodowej, która trwała od 10 do 16 kwietnia.
Brał udział w pogrzebie Lecha i Marii Kaczyńskich, który odbył się 18 kwietnia 2010 r.
Już 20 czerwca zorganizowano przedterminowe wybory prezydenckie. Bronisław Komorowski wystartował w nich z ramienia Platformy Obywatelskiej. Jego hasłem wyborczym były słowa Zgoda buduje.
Jego głównym kontrkandydatem był Jarosław Kaczyński z PiSu. To z nim spotkał się w drugie turze wyborów. Ostatecznie Bronisław Komorowski wygrał zdobywając 53,01% głosów.
W związku z wyborem na prezydenta Polski zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu oraz dalszego sprawowania mandatu poselskiego.
Jego kadencja trwała od 6 sierpnia 2010 r. do 6 sierpnia 2015 r. Na stanowisku prezydenta zastąpił go Andrzej Duda, z którym przegrał wybory w 2015 r.
W czasie swojej prezydentury przygotował 26 projektów ustaw. Użył prawa weta cztery razy.
Życie prywatne
Swoją żonę Annę Dembowską poznał w harcerstwie. Są małżeństwem od 1977 r. mają pięcioro dzieci.
Po zakończeniu prezydentury założył fundację Instytut Bronisława Komorowskiego. W 2005 r. udzieliły wywiadu rzeka, który ukazał się w formie książki Prawą Stroną — życie, polityka, anegdota (Maria Wągrowska).
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland. Autor zdjęcia: Wojciech Grzędziński.
Komentarze