1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Andrzej Duda życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Andrzeja Dudy

Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 r. w Krakowie. Z wykształcenia prawnik, polski polityk. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej od 6 sierpnia 2015 r. 

Dzieciństwo i młodość 

Syn Jana Dudy i Janiny Milewskiej-Dudy. Jego ojciec jest profesorem nauk technicznych, matka profesorem nauk chemicznych. Oboje wykładają na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Andrzej jest najstarszy z trojga rodzeństwa, ma jeszcze dwie młodsze siostry. Pochodzi z patriotycznej rodziny. Jego dziadek brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Kilku członków rodziny Milewskich zostało wywieziony przez Niemców i nigdy nie wróciło do Polski. 

Andrzej Duda w młodości był harcerzem, drużynowym. Maturę zdał w II Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie w 1991 r. 

Kariera zawodowa

Po ukończeniu klasy humanistycznej w krakowskim liceum, wybrał studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim – Wydział Prawa i Administracji. Ukończył je w 1996 r., uzyskując tytuł magistra prawa. 

Zaraz po studiach podjął pracę asystenta na uczelni, początkowo w Katedrze Postępowania Administracyjnego, a następnie Katedrze Prawa Administracyjnego. Pod kierunkiem profesora Jana Zimmermanna napisał i obronił doktorat. Pracował nie tylko na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładał również w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu. 

W 2005 roku postanowił, że założy kancelarię prawniczą. 

Kariera polityczna

Politycznie był zaangażowany od 1989 r., początkowo jako wolontariusz przy wyborach prezydenckich w 1990 i 1995 r. Popierał wtedy Lecha Wałęsę. 

Pierwsza partia, do której należał to Unia Wolności. Dopiero w 2005 r., jako doradca zaczął współpracować z partią Prawo i Sprawiedliwość. Funkcja doradcy utorowała mu drogę do dalszej kariery i od 1 sierpnia 2006 r. był podsekretarzem stanu w ministerstwie sprawiedliwości. W ministerstwie powierzono mu czuwanie nad informatyzacją w sądach gospodarczych, grodzkich i na wydziałach ksiąg wieczystych.

W 2007 r. (15 listopada) mianowano go członkiem Trybunału Stanu, co było jednoznaczne z odwołaniem z dotychczasowego stanowiska. W Trybunale zasiadał do 2011 r. 

W 2008 r. przyjął stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii prezydenckiej Lecha Kaczyńskiego. Odpowiadał przede wszystkim za prezydencką legislację. Po katastrofie smoleńskiej i śmierci Lecha Kaczyńskiego, podał się do dymisji.

Powrócił do Krakowa, gdzie bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta miasta, udało mu się jednak zasiąść w radzie miasta. 

Po raz pierwszy wybrano go na posła w wyborach parlamentarnych w 2011 r. z listy PiSu. Wymagało to od niego zrzeknięcia się roli radnego. Jako poseł był, przeciwny przyjęciu przez Polskę euro, brał udział w pracach nad nowelizacją kodeksu karnego, walczył o wyjaśnienie afery Amber Gold.

W związku z tak zwaną aferą Hoffmana (brak rozliczenia z fiskusem pożyczki od znajomego), Andrzej Duda zastąpił Adama Hoffmana i został rzecznikiem prasowym PiSu (od 27 listopada 2013 r. do 9 stycznia 2014 r.). 

Kiedy w styczniu 2014 r. ruszyła kampania PiSu do Parlamentu Europejskiego, Andrzej Duda został jej szefem. W związku z tym w wyborach udało mu się uzyskać mandat eurodeputowanego. Przystąpił do Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Europosłem pozostał aż do ogłoszenie wyników wyborów prezydenckich, czyli do 25 maja 2015 r. 

Prezydent 

Andrzej Duda w wyborach prezydenckich był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Jego kandydaturę zarejestrowano 30 marca 2015 r. Poparły go również: Stronnictwo Piast, Solidarna Polska, Liga Obrony Suwerenności, Polska Razem.

W drugiej turze wyborów zmierzył się z Bronisławem Komorowskim. Ostatecznie pokonał go, zdobywając 51,55% głosów. Andrzej Duda przysięgę prezydencką złożył 6 sierpnia 2015 r. 

Życie prywatne

Andrzej Duda ma żonę Agata Kornhauser-Duda, która jest filologiem germańskim. Mają córkę Kingę Dudę. Andrzej Duda słynie ze swojego zaangażowania w prowadzenie mediów społecznościowych. Prezydenta można spotkać na Twitterze oraz Instagramie.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + 5 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International. Autorem zdjęcia jest Jakub Szymczuk. Źródło: Kancelaria Prezydenta RP.