1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Anna Komorowska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszą pierwszą damą?

Życiorys i biografia

Anna Komorowska, z domu Dembowska, była pierwszą damą Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2010–2015, jest małżonką prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Urodziła się 11 maja 1953 w Warszawie.

Rodzina i wykształcenie

Anna jest córką Jana i Józefy Dziadzia. Rodzice przyszłej prezydentowej pracowali w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, a w 1954 roku zmienili nazwisko na Dembowscy. Anna ukończyła filologię klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim, po czym pracowała jako nauczycielka łaciny w szkole średniej.

Swojego przyszłego męża, Bronisława, poznała w 1970 roku w harcerstwie, gdzie oboje aktywnie działali. Para po 7 latach wzięła ślub i doczekała się pięciorga dzieci. Ze względu na wychowywanie dzieci Anna zrezygnowała z nauki w szkole i zaczęła udzielać korepetycji, a po 1989 roku przez kilka lat pracowała w firmie ubezpieczeniowej.

Pierwsza dama Rzeczypospolitej Polski

Zawsze bardzo wspierała swojego męża zarówno w czasach PRL-u, gdy ten uczestniczył w konspiracyjnych pracach opozycji, jak i podczas kampanii prezydenckiej w 2010 roku. Spotykała się z wyborcami z wielu regionów Polski, towarzyszyła mu w oficjalnych wydarzeniach.

Po wygranych wyborach prezydenckich w 2010 roku została pierwszą damą i zaczęła rzetelnie wypełniać obowiązki, jakie wiążą się z tym tytułem. Pojawiała się u boku męża podczas oficjalnych wizyt, spotkań i przemówień, zawsze starając się godnie reprezentować nasz kraj. Publicznie pokazywała się zawsze elegancko ubrana, w dopracowanej fryzurze i makijażu. Cechowały ją ciepło, wrażliwość i postawa budząca zaufanie. Jako pierwsza dama angażowała się także w akcje charytatywne i zachęcała do działalności dobroczynnej. W 2011 roku otrzymała statuetkę Perła Mądrości za zaangażowanie w propagowanie świadomości i działanie na rzecz profilaktyki raka szyjki macicy. Nadal angażuje się w działania na rzecz praw kobiet.

Po przegranych wyborach w 2015 roku Anna Komorowska nie wróciła do pracy zawodowej. Rzadko pokazuje się publicznie, ale obserwuje życie polityczne i społeczne. W 2016 roku była inicjatorką Listu Trzech Pierwszych Dam, który podpisały także Danuta Wałęsa i Jolanta Kwaśniewska. Byłe prezydentowe stanęły w obronie kompromisu aborcyjnego i sprzeciwiły się wprowadzeniu całkowitego zakazu aborcji.

Obecnie Anna Komorowska wraz z mężem odpoczywają na emeryturze i cieszą się życiem w towarzystwie dzieci i wnuków.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 77 = 80

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autor to Enstropia.