1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Adam Sztaba życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym kompozytorem?

Życiorys i biografia Adama Sztaby

Adam Sztaba jest polskim kompozytorem, dyrygentem i osobowością telewizyjną. Urodził się 15 lutego 1975 roku w Koszalinie.

Wykształcenie

Ukończył studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Kariera

Swoją karierę zaczął w wieku 18 lat - w musicalu Fatamorgana w Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Już rok później został asystentem znanego kompozytora, Janusza Stokłosy, w Teatrze Buffo. Niedługo potem zaczął pracę jako kierownik muzyczny i pianista w zespole Maryli Rodowicz, a w kolejnych latach współpracował na tym samym stanowisku z Edytą Górniak.

Przygodę z telewizją zaczął w 2002 roku, pełniąc funkcję kierownika muzycznego i pianisty w dwóch pierwszych edycjach popularnego talent show Idol na antenie telewizji Polsat. Na tym samym stanowisku spełniał się w latach 2005–2006 w trakcie pierwszych czterech edycji programu Taniec z gwiazdami. W 2007 roku utworzył projekt Orkiestra Adama Sztaby i jeszcze w tym samym roku udało im się wystąpić z gwiazdą światowego formatu - Michaelem Boltonem. Sztaba był autorem oprawy muzycznej do wielu najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju. Między innymi, wystąpił podczas jubileuszu 20-lecia stacji radiowej RMF FM oraz podczas inauguracji Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010.

W 2011 roku dołączył do grona jury w muzycznym talent show Must Be the Music. Tylko muzyka, gdzie zasiadał do roku 2016. W skład jury wchodzili także: Kora Jackowska i Elżbieta Zapendowska. Dodatkowo zamiennie pojawiali się też Wojtek Łozowski, Piotr Rogucki, a w ostatniej edycji - Tymon Tymański. W 2011 poprowadził orkiestrę Sinfonia Varsovia podczas koncertu Tu Warszawa otwierającego polską prezydencję w Unii Europejskiej, gdzie wystąpił z takimi gwiazdami jak: Dolores O’Riordan czy Kenny G.

O kompozytorze zrobiło się głośno w 2020 roku, kiedy to wraz z 732 instrumentalistami i znanymi gwiazdami zreinterpretował hit Co mi Panie dasz. Występ ten był wyjątkowy ponieważ, wszystkie partie instrumentalne i wokalne nagrane były online z domów muzyków. Nagranie zrobiło furorę w serwisie YouTube, bijąc rekordy oglądalności i wyświetleń.

W ciągu swojej wieloletniej kariery w mediach Sztaba skomponował również muzykę do filmów, takich jak: Wrota Europy, Świąteczna przygoda oraz Od pełni do pełni. Ma na swoim koncie współpracę z największymi polskimi gwiazdami, muzykami i kompozytorami.

Życie prywatne

W przeszłości przez 11 lat był związany z projektantką wnętrz, Dorotą Szelągowską. Para wzięła ślub w 2013 roku, jednak rozstała się po dwóch latach małżeństwa. W 2016 roku kompozytor ponownie stanął na ślubny kobiercu - tym razem jego wybranką została Agnieszka Dranikowska - z którą był związany od 2014 roku. Obecnie są szczęśliwym małżeństwem i mają syna Leopolda.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

30 + = 31

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła