1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Piotr Rogucki życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Piotra Roguckiego

Piotr Rogucki jest wokalistą rockowym, autorem tekstów i aktorem. Urodził się 5 maja 1978 roku w Łodzi.

Wykształcenie i kariera aktorska

Piotr jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Występuje w warszawskim Teatrze Rozmaitości. Zagrał w spektaklach takich jak Giovanni, Zaryzykuj Wszystko i 2007: Macbeth. Na małym ekranie zadebiutował w 1998 roku w serialu Syzyfowe prace. Z czasem zaczęły pojawiać się również propozycje telewizyjne i filmowe. Od tamtej pory Piotr zagrał w wielu polskich produkcjach, były to jednak głównie epizodyczne role w serialach. Wystąpił między innymi w produkcjach: Oficerowie, Czas honoru, Lekarze czy To nie koniec świata. Zagrał też w pełnometrażowym filmie Skrzydlate świnie w reżyserii Anny Kazejak-Dawid u boku Pawła Małaszyńskiego.

Kariera muzyczna

Karierę muzyczną rozpoczął od śpiewania piosenek swojego autorstwa na przeglądach i festiwalach. W 1998 roku założył zespół rockowy Coma, a pierwszą piosenką zespołu był singel Skaczemy/Pasażer. Przed wydaniem pierwszego studyjnego albumu zespół zdążył już zyskać popularność, koncertując u boku takich gwiazd jak Kazik, Acid Drinkers czy T.Love. W 2004 roku wydali pierwszy studyjny album zatytułowany Pierwsze wyjście z mroku. Zespół zaczął wygrywać festiwale i najważniejsze nagrody przemysłu muzycznego, między innymi w 2005 roku zdobył Fryderyka w kategorii Album roku – Rock. Dwa lata później grupa wydała koleją płytę, Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków, za którą otrzymali dwa Fryderyki w kategoriach Album roku – rock/metal oraz Zespół roku. W tym samym roku zespół otrzymał również nagrodę publiczności Przystanku Woodstock. W 2009 roku zespół otrzymał kolejne dwa Fryderyki w kategoriach: Zespół roku oraz Album roku – rock za swój ostatni krążek Hipertrofia, a Piotr Rogucki został wyróżniony statuetką Fryderyka w kategorii Wokalista roku.

Wraz ze swoim zespołem Rogucki nagrał aż siedem płyt studyjnych, a Coma stała się jednym z najpopularniejszych zespołów rockowych w Polsce i na stałe zapisała się w historii tego nurtu. W 2019 roku, po 21 latach wspólnego grania, zespół zapowiedział zawieszenie działalności. Ostatnia trasa koncertowa nosi nazwę Game Over. Wokalista Comy nie czekał jednak zbyt długo z otwarciem nowego rozdziału w swej karierze. W tym samym roku rozpoczął współpracę z Kubą Karasiem, muzykiem z zespołu The Dumplings. W nowym projekcie Karaś odpowiada za kompozycje i produkcję, a Rogucki za teksty i wokal.

Chociaż Rogucki znakomicie radzi sobie na scenie muzycznej, nigdy nie zrezygnował z aktorstwa.

Must Be The Music

W latach 20142015 Rogucki zasiadał w loży jurorskiej programu Must Be the Music. Tylko muzyka. Artysta oceniał początkujących muzyków przez cztery edycje w towarzystwie Adama Sztaby, Elżbiety Zapendowskiej i Kory Jackowskiej. Wokalista szybko odnalazł się w nowej roli i był jedną z bardziej charakterystycznych postaci. W 2016 roku zastąpił go Tymon Tymański.

Życie prywatne

Wokalista jest mężem Zofii, która jest radiologiem. Para ma wspólnie dwoje dzieci córkę i syna. Artysta niechętnie opowiada mediom o swoim życiu osobistym, więc wciąż mało jest oficjalnych informacji na ten temat.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

92 − 82 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Ralf Lotys (Sicherlich).