1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kora życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Biografia i życiorys Kory

Kora, a właściwie Olga Aleksandra Sipowicz, była polską wokalistką. Urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie, a zmarła 28 lipca 2018 roku w Bliżowie.

Kariera w zespole

W czasie nauki w liceum Kora zaczęła interesować się kulturą hippisowską, z którą w kolejnych latach bardzo się związała. Właśnie z tych czasów pochodzi jej pseudonim. Na przełomie lat 60. i 70. nazywano ją królową krakowskich hipisów. Debiutem wokalnym Kory był jej występ w 1976 roku w zespole M-a-M, gdzie początkowo wykonywała wokalizy. Pod koniec lat 70. grupa zmieniła nazwę na Manaam, a Kora stała się jego stałą członkinią. W 1980 roku zespół wystąpił na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i ten moment okazał się przełomem w ich karierze i życiu. Najpopularniejszymi utworami z tego okresu są: Boskie Buenos, O! Nie rób tyle hałasu i Lucciola. W kolejnych latach cała Polska śpiewała następne przeboje Kory: Żądza pieniądza, Szare miraże czy Stoję, stoję, czuję się świetnie. Grupa z charyzmatyczną liderką bardzo szybko stała się jedną z najważniejszych i najpopularniejszych przedstawicieli tego gatunku w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Maanam wydał 11 studyjnych albumów: MaanamO!Nocny patrolMental CutSie ściemniaDerwisz i anioł, Róża, Łóżko, Klucz, Hotel NirwanaZnaki szczególne. Autorką większości tekstów była Kora.

W 2008 roku, po 32 latach grania, zespół Maanam zawiesił działalność.

Poza Maanamem

Karierę solową rozpoczęła jeszcze w latach 90., ale po rozpadzie Maanamu artystka częściej koncertowała samodzielnie. W latach 2011-2016 zasiadła w jury w Must Be the Music. Tylko muzyka. Pod koniec 2011 roku wydała solową płytę Ping pong. W 2014 roku kobieta otrzymała Srebrny Medal Gloria Artis za działalność artystyczną, natomiast w 2016 roku odebrała Złotego Fryderyka za całokształt twórczości.

Problem z prawem

W 2012 roku Kora miała proces sądowy w związku z posiadaniem nielegalnej ilości marihuany. Jednak dzięki wstawiennictwu byłego prezydenta Polski, Aleksandra Kwaśniewskiego, sprawę umorzono z powodu niskiej szkodliwości czynu.

Życie prywatne

W 1971 roku wyszła za mąż za Marka Jackowskiego i przyjęła jego nazwisko pod którym występowała do 2013 roku. Para miała wspólnie syna, Mateusza. W 1974 roku Kora nawiązała romans z filozofem Kamilem Sipowiczem, a w 1976 roku urodził się ich syn, Szymon. Ówczesny mąż wokalistki nie wiedział, że Szymon nie jest jego dzieckiem, a sprawa wyszła na jaw dopiero po kilku latach. W 1984 roku doszło do rozwodu pomiędzy muzykami. Kora i Sipowicz wzięli ślub pod koniec 2013 roku po ponad trzydziestu latach związku. Gwiazda została też babcią.

Śmierć

W 2013 roku u artystki zdiagnozowano nowotwór jajnika. Choroba wymagała od wokalistki przyjmowania silnych leków i chemioterapii. Po długiej walce i reemisji choroby Kora zmarła 28 lipca 2018 roku w domu w Bliżowie. Została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 2 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported license.; autor zdjęcia: Mariusz Kubik