1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kamil Durczok życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym dziennikarzem?

Życiorys i biografia Kamila Durczoka

Kamil Durczok był polskim dziennikarzem. Urodził się 6 marca 1968 roku w Katowicach.

Wykształcenie

Studiował prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Kariera

Karierę dziennikarską rozpoczął w 1991 roku w Radiu Katowice. Gdy miał 24 lata został dyrektorem i redaktorem naczelnym radia TOP FM. W latach 1993-2006 był związany zawodowo z Telewizją Polską, gdzie zaczynał od prowadzenia programów w stacji TVP Katowice. W 1996 roku zadebiutował na antenie ogólnopolskiej, prowadząc programy publicystyczne w TVP Polonia. Dwa lata później został jednym z prowadzących program W centrum uwagi, który emitowany był na kanale TVP1. Od 2001 roku prowadził główne wydanie Wiadomości oraz programy publicystyczne takie jak Forum, Gość Jedynki i autorski program Debata.

W międzyczasie nadal kontynuował działalność radiową. W latach 2003-2005 współpracował z Radiową Trójką, gdzie był jednym z gospodarzy Salonu politycznego Trójki. Współprowadził też audycję Kontrwywiad RMF FM w tytułowej stacji.

W 2006 roku rozpoczął współpracę ze stacją TVN, zostając prezenterem i redaktorem naczelnym głównego wydania Faktów, a później też Faktów po Faktach. Pracował tam do roku 2015 i wtedy postanowił zmienić pracodawcę. Tym razem wybór padł na Polsat News. Prowadził tam program Brutalna prawda, Durczok ujawnia, którego tytuł zmieniono z czasem na Durczokracja. W październiku 2016 roku Durczok uruchomił także portal Silesion.pl, który działał w sieci do roku 2019.

Skandale

W 2019 roku Durczok spowodował kolizję samochodową znajdując się pod wpływem alkohol, w efekcie czego sąd zastosował wobec niego dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Po tym wydarzenie dziennikarz przyznał, że jest uzależniony od alkoholu i zmaga się z depresją.

Kilka lat wcześniej nazwisko znanego prezentera znalazło się w kontekście oskarżeń dotyczących molestowania seksualnego i mobbingu podwładnych w miejscu pracy. To właśnie z powodu tych oskarżeń i materiałów zgromadzonych przeciwko Durczokowi TVN rozwiązano z nim umowę. Dziennikarz nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Choroba

W 2003 roku Durczok zmagał się z chorobą nowotworową. Jego walkę z rakiem opisał Piotr Mucharski w książce Wygrać życie wydanej w 2005 roku.

Życie prywatne

W 1995 roku ożenił się z Marianną Dufek, z którą ma syna Kamila Durczoka Jr. Małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu i para rozwiodła się w 2017 roku. Po rozwodzie Durczok zaczął się spotykać z blogerką Julią Oleś, a ich związek zakończył się w 2019 roku. Dziennikarz zmarł 16 listopada 2021 roku w Katowicach, miał 53 lata.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

83 + = 86

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: DrabikPany