1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Zenek Martyniuk życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Zenka Martyniuka

Zenek Martyniuk, a właściwie Zenon Martyniuk, jest polskim wokalistą disco polo i osobowością medialną. Urodził się 23 czerwca 1969 roku w Gredelach.

Wykształcenie

Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku i Studium Ekonomiczne w Bielsku Podlaskim.

Początki kariery

Zenek wychował się z muzycznej rodzinie. Jego mama kochała śpiew, a wujkowie grali i występowali w remizach i na weselach. To u nich pobierał swoje pierwsze lekcje muzyki. Jako nastolatek założył pierwszy zespół o nazwie Akord. Pierwsze piosenki grupa nagrywała w piwnicy. Następnie początkujący muzyk dołączył do zespołu Centrum. W 1989 roku wraz z Mariuszem Anikiejem założył zespół Akcent, z którym już rok później wydał płytę zatytułowaną Akcent 1. W 1991 roku muzycy zawiesili działalność zespołu i Martyniuk zaczął inne projekty. Założył kolejną formację noszącą nazwę Ex-Akcent oraz występował gościnnie w zespole Select. Po powrocie Anikieja do Polski muzycy reaktywowali zespół Akcent. Muzycy w kolejnych latach tworzyli autorską muzykę disco polo i nagrali wiele niezapomnianych hitów. Przez lata działalności zespół wydał 13 albumów i wylansował takie przeboje jak Gwiazda, Królowa nocy, Pragnienie miłości, Życie to są chwile czy Przekorny los. Utworem, który osiągnął największy sukces jest Przez twe oczy zielone. Przebój odtworzono w sieci ponad 105 milionów razy i stał się hitem, do którego najchętniej bawią się Polacy. W ostatnich latach muzyka disco polo przeżywa swój renesans, co sprawia, że popularność wykonawców disco polo w Polsce nie słabnie. Martyniuk ma też w swojej kolekcji jeden solowy album Wspomnienie wydany w 1994 roku. Jednakże największą popularnością cieszyły się hity zespołu Akcent. Martyniuk wraz z zespołem osiągnęli ugruntowaną pozycję w świecie muzyki disco-polo. Akcent uznawany jest za kultowy, a sam Zenon Martyniuk nazywany jest królem disco-polo. Zenek nagrywa nowe piosenki, prowadzi biznesy i przede wszystkim koncertuje. Zdarza się, że daje nawet dwa koncerty dziennie, a na każdym pojawiają się tłumy fanów. O jego pozycji i statusie świadczy również fakt, że na podstawie jego życiorysu powstał film fabularny filmu pt. Zenek, w role piosenkarza wcielił się Krzysztof Czeczot.

Osobowość medialna

Dzięki sukcesowi Przez twe oczy zielone i pozostałych utworów Martyniuka, piosenkarz znalazł się w centrum zainteresowania mediów. Pojawił się w wielu programach telewizyjnych, był między innymi gościem w talk show Kuby Wojewódzkiego i Gwiazdach Cejrowskiego. W 2017 roku na rynek trafił napój energetyczny Zenek Energy Drink z wizerunkiem wokalisty zespołu Akcent. W tym samym roku ukazała się książka biograficzna zatytułowana Zenon Martyniuk – Życie to są chwile, będąca wywiadem przeprowadzonym z Martyniukiem przez Martynę Rokitę. Zenek miał też szansę spróbowania swoich sił w aktorstwie – w 2019 roku wystąpił w filmie fabularnym pt. Miszmasz, czyli kogel-mogel 3. Król disco-polo doczekał się również swojego muralu. Jego wizerunek zdobi ścianę kamienicy przy ul. Hallera w Białymstoku.

Życie prywatne

Od 1989 roku jest żonaty z Danutą, z którą ma syna Daniela. O młodym Martyniuku zrobiło się głośno za sprawą jego kłótni z ciężarną wówczas żoną, którą porzucił w atmosferze skandalu. Ma za sobą również kilka rozpraw sądowych, w tym, między innymi, za groźby skierowane w stronę policjantów. Wybryki syna bardzo źle wpłynęły na gwiazdora, który jednak zapewnił fanów, że problemy rodzinne nie wpłyną na jego twórczość i działalność zawodową.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Fryta 73.