1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Harold Shipman życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie gorszym przestępcą?

Biografia i życiorys Harolda Shipmana

Harold Shipman, czyli Doktor Śmierci, to angielski lekarz, będący seryjnym mordercą. Uważa się, że zabił największa liczbę osób w historii – liczba jego ofiar wynosi około 250. Działał ponad 25 lat. Urodził się 14 stycznia 1946 roku w Nottingham.

Wykształcenie i praca

Pochodził z rodziny z klasy robotniczej. Uczęszczał do High Pavement Grammar School w Nottingham. Uprawiał wiele sportów, m.in. należał do ligi młodzieżowej w rugby, był wicekapitanem drużyny lekkoatletycznej, był także dobrym biegaczem. Po ukończeniu szkoły rozpoczął studia medyczne w School of Medicine w Leeds. Po studiach pracował w Pontefract General Infirmary w Pontefract, West Riding w Yorkshire, w Abraham Ormerod Medical Centrum w Todmorden, a następnie był lekarzem pierwszego kontaktu w Donneybrook Medical Center w Hyde. W 1993 roku rozpoczął swoją działalność – został lekarzem domowym.

Sposób działania

Harold Shipman zabijał poprzez wstrzyknięcie morfiny w ciało ofiary. Wybierał przeważnie starsze i samotne kobiety, które były jego pacjentkami. Po wykonaniu śmiertelnego zastrzyku podpisywał akt zgonu i fałszował dokumenty medyczne, wskazując na zły stan zdrowia pacjenta. Ciała samotnych kobiet kierował do krematorium.

Aresztowanie

W 1998 roku korner, którego zadaniem było ustalenie przyczyny zgonu, zaniepokoił się dużym wskaźnikiem umieralności wśród pacjentów Shipmana. Sprawę zgłoszono na policję. W związku z brakiem jakichkolwiek dowodów śledztwo umorzono.

Po zabiciu Kathleen Grundy, która okazała się być jego ostatnią ofiarą, Doktor Śmierci popełnił błąd. Sfałszował jej testament. Kobieta miała córkę prawniczkę, która szybko zorientowała się, że testament został podrobiony. Harold Shipman został aresztowany, a policja zajęła się również zgonami innych jego pacjentów. Śledczy odkryli schemat działania mordercy. Został oskarżony o 15 zabójstw i 1 fałszerstwo. Doktor zabił o wiele więcej osób, ale udowadnianie kolejnych jego zbrodni nie było konieczne, ponieważ został już skazany na dożywocie. Do samego końca twierdził, że jest niewinny.

Śmierć

13 stycznia 2004 roku Doktor Śmierci popełnił samobójstwo. Powiesił się na prześcieradle w swojej celi.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + 4 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła