1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Zbigniew Preisner życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym kompozytorem?

Biografia i życiorys Zbigniewa Preisnera

Zbigniew Preisner, z domu Kowalski, jest kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej, a także producentem muzycznym. Jest właścicielem Preisner Studio, urodził się w Bielsku-Białej 20 maja 1955 roku.

Kariera

Od dziecka uczył się gry na fortepianie oraz pianinie. Pierwsze próby kompozytorskie podjął w liceum, a co istotne – jest samoukiem muzycznym. Pierwszą poważną współpracę podjął z krakowskim kabaretem literackim „Piwnica pod Baranami”. Zaczął odnosić pierwsze sukcesy, co zaobfitowało kooperatywą ze Starym Teatrem w Krakowie. W roku 1982 rozpoczął wraz z Antonim Krauzem prace nad Prognozą pogody. Podczas tych prac poznał Krzysztofa Kieślowskiego i ta znajomość wyznaczyła ścieżkę kariery Preisnera na następne lata oraz przyniosła sporą popularność.
Początek lat dziewięćdziesiątych to osiągnięcie jeszcze większej popularności. Preisner napisał kilka ważnych ścieżek dźwiękowych, m.in. dla: Johna Irvina (Prominent), Agnieszki Holland, czy Luisa Mandokiego (Kiedy mężczyzna kocha kobietę).
W roku 1994 Zbigniewowi Preisnerowi została przyznana nagroda Cesara za muzykę do filmu Trzy kolory. Czerwony. Był także nominowany do Złotego Globu.
Był prowadzącym audycji Historia muzyki popularnej, w stacji RFM FM, a w 2006 roku towarzyszył gitarzyście Pink Floyd – Davidowi Gilmourowi podczas koncertu w Gdańsku.
W 2010 roku podczas wyborów prezydenckich, udzielił poparcia Bronisławowi Komorowskiemu. Zbigniew ożenił się z Ewą Preisner, krakowską artystką. Zbigniew przyjął jej nazwisko.

Nagrody

  • Festiwal Filmowy w Berlinie 1997 rok – nagroda Srebrnego Niedźwiedzia;
  • Dwa Cezary z Francuskiej Akademii Filmowej – jeden w 1996, drugi rok wcześniej;
  • Uhonorowanie przez Międzynarodowy Festiwal Filmowy Eurasia w 2008 roku;
  • Nagroda Specjalna Polskiego Towarzystwa Autorów Zdjęć Filmowych za dar komponowania muzyki filmowej, która tworzy głębsze zrozumienie i dodatkowy wymiar każdej historii;
  • Nagroda za całokształt twórczości podczas 34 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie;
  • Preisner otrzymał także Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne osiągnięcia w prezentacji kultury polskiej za granicą, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski z rąk Prezydenta RP oraz Złoty Medal Gloria Artis z rąk Ministra RP. Kultura. Preisner jest członkiem Francuskiej Akademii Filmowej.

Wybrane dzieła

  • Zabawa na polach Pana, Hector Babenco; Głupcze serce, Mój hinduski przyjaciel, Tajemniczy ogród, Wyspa na Bird Street, Dolina cieni Jonasa Matzowa Gulbrandsena.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 68 = 78

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie Zbigniew Preisner (2011), autor Sławek, https://commons.wikimedia.org/, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic