codziennie nowe aktualizacje
Nikola Tesla życiorys
Spis treści
Biografia i życiorys Nikoli Tesli
Amerykański fizyk i wynalazca. Twórca urządzeń wykorzystujących prąd przemienny. Twórca ok. 300 patentów, głównie elektrycznych.
Lata młodości
Nikola Tesla przyszedł na świat 10 lipca 1856 roku we wsi Smilijan, na terenie należącym dzisiaj do Chorwacji. Wedle planu jego rodziców, miał on być kapłanem, jednak ostatecznie podjął naukę na politechnice w Grazu. W okresie studiów pracował w urzędzie telegraficznym. Kolejne doświadczenia zdobywał w Paryżu i Strasburgu, by w końcu udać się do Stanów Zjednoczonych.
Pobyt i praca w USA
Nikola Tesla poznał w Stanach Zjednoczonych wynalazcę - Thomasa Edisona – i dostał u niego pracę. Edison, poznawszy się na umiejętnościach Tesli, zaproponował mu, że jeśli opracuje system, dzięki którego jego elektrownie zwiększą wydajność o 50%, otrzyma nagrodę pieniężną – 50 tysięcy dolarów. Tesla sprostał zadaniu, a co więcej, był w stanie zwiększyć wydajność jeszcze bardziej, dzięki produkcji prądu przemiennego. Edison stanowczo odmówił, nie płacąc wynagrodzenia, przez co Tesla odszedł z pracy. Dzięki przypadkowym kontaktom
z właścicielami Western Union Telegraph Company, otworzył swoją elektrownię.
Nikola Tesla stworzył dzięki temu założenia, dzięki którym był w stanie generować prąd przemienny, a potem zbudować silnik elektryczny. Zasłynął z wybudowania elektrowni, która oświetlała wszystkie stacje kolejowe na północnym-wschodzie Stanów Zjednoczonych.
Edison, który czuł, że Tesla ze swoimi pomysłami stanowi dla niego zagrożenie na rynku, rozpoczął wobec niego kampanię negatywną.
Tesla w tym czasie sprzedał patenty władzom General Electric i wynalazł urządzenie, które było w stanie czerpać energię z przepływu wody.
W kwietniu 1887 roku powstała spółka Tesla Electric Company, która mając swoją siedzibę w Nowym Jorku, prowadziła prace nad silnikami elektrycznymi oraz generatorami prądu.
Przez cały okres działalności, toczyła się zawzięta rywalizacja pomiędzy Edisonem i Teslą o prym w dostawie prądu w USA.
Spór o radio
Tesla stale rozwijając swoje prace, zauważył, że cewka wysokonapięciowa wysyła fale elektromagnetyczne. Dążył do wybudowania czegoś, co mogło by te fale odebrać.
W 1900 r. opracował patent na wynalazek, lecz ubiegł go w tym włoski fizyk i konstruktor - Guglielmo Marconi. Doprowadziło to do serii procesów, w wyniku których Tesla zbankrutował, a Marconi otrzymał Nagrodę Nobla. Tesla odwoływał
się od wyroków, które orzeknięto na jego korzyść już po śmierci.
Postać Tesli w popkulturze
Na temat wynalazcy powstało wiele seriali, filmów i książek. Oto niektóre z nich:
Książki:
- David H. Childress, The Fantastic Inventions of Nikola Tesla, Adventures Unlimited Press, Kempton, Illinois 1993.
- The Complete Patents of Nikola Tesla, edited by Jim Glenn, Barnes & Noble, New York 1994.
- Vladimir Pistalo, Tesla. Portret medu maskama, 2008 (serb.)
- Andrzej Ziemiański, Pułapka Tesli, 2013 Nikola Tesla, Moje wynalazki. Autobiografia, Zgierz 2016 r.
- Moje Wynalazki. Autobiografia Nikoli Tesli, Toruń 2016.
Filmy:
- Nikola Tesla (Jugosławia, serial biograficzny, 1977)
- Tajna Nikole Tesle (Jugosławia, biograficzny, The Secret of Nikola Tesla, 1980);
- Cierpienia wynalazcy (Polska, 392 odcinek programu SONDA, 1986).
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Obraz - Nikola Tesla (ok. 1896), domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/
Komentarze