1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Władysław Pasikowski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym reżyserem?

Życie i biografia Władysława Pasikowskiego

Polski reżyser i scenarzysta filmowy urodzony w Łodzi. Jako reżyser współpracował z najpopularniejszymi polskimi aktorami i producentami jak Juliusz Machulski, Bogusław Linda czy Andrzej Konic.

Młodość

Władysław Pasikowski urodził się w Łodzi 14 czerwca 1959 roku. Pod koniec lat 80. razem z Pawłem Edelmanem podjął studia kulturoznawcze z filmoznawczą specjalnością. Potem studiował na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Tuż po ukończeniu edukacji pracował jako asystent Andrzeja Konicy przy realizacji serialu pt. Pogranicze w ogniu. Pierwsze filmy Pasikowski wyprodukował dzięki współpracy z Juliuszem Machulskim – były to Kroll z 1991 oraz Psy z 1992. Obie produkcje, choć wywołujące liczne kontrowersje, zyskały dużą popularność. Zostały nawet nagrodzone podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Twórczość filmowa

W latach 90. Reżyser zrealizował kolejną część Psów pt. Psy 2. Ostatnia krew, a także film Słodko gorzki oraz Demony wojny według Goi opowiadający o wojnie domowej na terenie Bośni i Hercegowiny. Żaden z filmów tego okresu nie mógł się jednak równać z Psami.

Na jakiś czas Pasikowski zaprzestał działalności filmowej i zajął się produkcją serialową oraz scenopisarską – brał udział w pracach nad scenariuszem do Katynia Andrzeja Wajdy oraz Hansa Klossa w wersji Patryka Vegi. Niedługo później powrócił do wielkoformatowego kina dzięki filmowi Pokłosie z 2011 roku. Sukcesem okazał się również Jack Strong z Marcinem Dorocińskim w tytułowej roli, czyli historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Za ten film Pasikowski został nagrodzony jako reżyser.

Z pochwałą krytyków spotkał się także Pitbull. Ostatni pies, który był kontynuacją, a właściwie reanimacje serii wyprodukowanej przez Patryka Vegę.

Twórczość teatralna

Teatralny debiut Władysława Pasikowskiego przypada na 2002 rok – wówczas w Teatrze Powszechnym zrealizował sztukę pt. Kto się boi Virginii Woolf?. W głównych rolach obsadził znakomite grono aktorskie m.in. Marka Kondrata, Krystynę Jandę czy Agnieszkę Krukównę.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

86 − 80 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/wiki/, wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor: Justus Nussbaum