1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Patryk Vega życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym reżyserem?

Życiorys i biografia Patryka Vegi 

Patryk Vega, właściwie Patryk Krzeminiecki przyszedł na świat 2 stycznia 1977 r. w Warszawie. Jest polskim reżyserem filmowym i serialowym. Scenarzysta i autor książek. 

Dzieciństwo i młodość

Już w dzieciństwie z zainteresowaniem oglądał filmy, lubił też zajmować się grafiką komputerową. W związku ze swoja drugą pasją trafił nawet do księgi rekordów Guinnessa (najmłodszy twórca grafik).

Matka wychowywała go samotnie. Nastoletni Patryk pracował na warszawskiej giełdzie, gdzie sprzedawał nielegalne oprogramowanie. 

Kiedy osiągnął pełnoletność, zdecydował się na zmianę nazwiska. Chciał dzięki temu ułatwić sobie zaistnienie w branży filmowej za granicą. 

Ukończył studia socjologiczne w Warszawie na Collegium Civitas. 

Kariera reżysera i scenarzysty

W roli scenarzysty debiutował w serialu Pierwszy milion. Sławę przyniosły mu realizowane dla ogólnopolskiej stacji telewizyjnej seriale: Kryminalni, Twarzą w twarz. Scenarzysta i reżyser filmu PitBull z Januszem Gajosem (2005 r.). Od 2010 r. na ekranu kin regularnie trafiają filmy jego autorstwa. W 2010 r. polscy widzowie mogli obejrzeć Ciacho, w 2013 r. Last Minute, w 2014 r. Służby specjalne, w 2017 r. głośny Botoks, a w 2018 r. Kobiety mafii (w późniejszych latach reżyser zrealizował 3 części filmu). 

W 2016 r. Patryk Vega wrócił do jednego ze swoich najbardziej kultowych filmów i przygotował drugą i trzecią część Pitbulla (Pitbull. Nowe porządki oraz Pitbull. Niebezpieczne kobiety). 

W 2019 r. do kin trafił film Polityka (reżyser), a w 2020 r. Bad Boy (reżyser i scenarzysta) oraz Pętla, oba z głównymi rolami Antoniego Królikowskiego.

Autor kilku książek opartych na swoich filmowych produkcjach. 

W 2008 r. założył własne studio filmowe pod nazwą Magic Hour. 

Filmy Patryka Vegi popularne są nie tylko w Polsce, ale też za granicą, w tym w Japonii i Niemczech. Nagradzany i ceniony zarówno przez widzów, jak i krytyków reżyser. Zdobywca takich nagród, jak: Nagroda dla Najlepszego Reżysera na Festiwalu Filmowym w Koszalinie, Special Citation Award dla Najlepszego Reżysera podczas International Mystery Festival Noir in Festival w Courmayeur, Nagroda dla Najlepszego Serialu Kryminalnego na Festiwalu Filmowym i Telewizyjnym w Cieszynie. 

Życie prywatne

Ojciec dwóch synów i córki. Mąż Katarzyny Słomińskiej, którą poślubił w 2010 r. 

Wybrana filmografia

 • 2005: PitBull – scenariusz i reżyseria
 • 2010: Ciacho – scenariusz i reżyseria
 • 2012: Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć – reżyseria
 • 2013: Last Minute – scenariusz i reżyseria
 • 2014: Służby specjalne – scenariusz i reżyseria
 • 2016: Pitbull. Nowe porządki – scenariusz i reżyseria
 • 2016: Pitbull. Niebezpieczne kobiety – scenariusz i reżyseria
 • 2017: Botoks – scenariusz i reżyseria
 • 2018: Kobiety mafii – scenariusz i reżyseria
 • 2019: Kobiety mafii 2 – scenariusz i reżyseria
 • 2019: Polityka – reżyseria
 • 2020: Bad Boy – scenariusz i reżyseria
 • 2020: Pętla - scenariusz i reżyseria

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

71 − 62 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International. Autorem zdjęcia jest: Serecki.