1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Alejandro González Iñárritu życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym reżyserem?

Życiorys

Reżyser meksykański, producent oraz scenarzysta. Zasłynął z tworzenia filmów psychologicznych, w których porusza kwestie kondycji społeczeństwa. Jest pierwszym meksykańskim filmowcem, który zdobył Oscara za najlepszy film.

Młodość i początki kariery

Iñárritu urodził się 15 sierpnia 1963 roku. Ma sześcioro rodzeństwa, jego ojciec był prawnikiem. W wieku 17 lat Iñárritu został wyrzucony ze szkoły za złe sprawowanie. Niedługo potem rozpoczął pracę jak marynarz, pływając na łodziach towarowych. Przez rok przebywał w Europie. Po powrocie do Meksyku rozpoczął studia na Universidad Iberoamericana, jednej z najbardziej prestiżowych uczelni w Meksyku.

W 1984 rozpoczął pracę jako prezenter radiowy. W swojej karierze dziennikarskiej przeprowadził szereg rozmów z popularnymi muzykami, m.in. Robertem Plantem, Eltonem Johnem czy Carlosem Santaną.
W latach 1987-1989 zajmował się komponowaniem muzyki do meksykańskich filmów fabularnych.

Na początku lat 90 stworzył firmę produkcyjną, pod której szyldem zaczął pisać i produkować pierwsze filmy krótkometrażowe oraz reklamy. Pierwszy film pt. Behind the Money, napisał w 1995 roku.

Kariera filmowa

Iñárritu wyreżyserował swój pierwszy film w 2000 roku. Film pt. Amores perros był pierwszą częścią późniejszej „trylogii śmierci”, którą dopełniły filmy 21 gramów i Babel. Seria została nominowana do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.
W 2003 ukazała się druga część, pt. 21 gramów, w której zagrał m.in. Sean Penn.

Film Babel, który ukazał się w 2006 roku, składał się z czterech historii przeplatających się ze sobą. Film dostał siedem nominacji do Oscara. Otrzymał statuetkę za najlepszą muzykę. Zdobył także nagrodę Złotego Globu za najlepszy film dramatyczny w 2007 roku.
Trzy lata później, podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, miała miejsce premiera filmu pt. Biutiful. Film został uznany za najlepsze dzieło Iñárritu, napisane w języku ojczystym scenarzysty, od czasów jego debiutu. Ponownie został nominowany do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. W 2014 roku po premierze filmu Birdman, czyli nieoczekiwane pożytki z niewiedzy, Iñárritu zdobył trzy Oscary, w tym za reżyserię. Był to pierwszy raz, gdy meksykański filmowiec otrzymał nagrodę za najlepszy film.

Kolejny film, Zjawa, był adaptacją powieści Michaela Punke o tym samym tytule. W filmie zagrał Leonardo DiCaprio oraz Tom Hardy. W nagrodę za film Iñárritu ponownie otrzymał Oscara dla najlepszego reżysera, a film otrzymał łącznie 12 nominacji. Został także nominowany do nagrody Złotego Globu, zdobywając trzy statuetki.

Filmy krótkometrażowe i reklamy

Iñárritu wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych. W 2001 roku ukazał się film badający skutki ataków na World Trade Center. W 2010 roku Iñárritu wyreżyserował reklamę firmy Nike, o tematyce piłkarskiej przed mundialem w RPA, za którą zdobył nagrodę Grand Prix na Festiwalu Reklamy w Cannes.

Życie prywatne

Iñárritu jest żonaty z Marią Eladią Hagerman. Mają dwójkę dzieci. W 2009 roku reżyser podpisał się pod petycją wzywającą do uwolnienia Romana Polańskiego, który przebywał
w areszcie w Szwajcarii pod zarzutem zgwałcenia nieletniej.
Po filmie Zjawa Iñárritu zmagał się z wypaleniem zawodowym.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 21 = 27

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com, autor Damir Hajdarbasic