codziennie nowe aktualizacje
Hayao Miyazaki życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Hayao Miyazakiego
Japoński reżyser, animator, producent oraz scenarzysta, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców japońskich animowanych filmów fabularnych. Jego prace poruszają tematy związku ludzkości z naturą oraz technologią. Często bohaterkami jego dzieł są kobiety.
Młodość i początek kariery
Miyazaki urodził się 5 stycznia 1941 roku. Pochodzi z zamożnej rodziny. Rozpoczął edukację w 1947 roku. W szkole średniej zdecydował o tym, że zostanie artystą mangi. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił na Uniwersytet Gakushuin na wydział ekonomii politycznej, na kierunku Japońskiej Teorii Przemysłu. W tym czasie zaczął tworzyć pierwsze powieści oraz rysunki, których jednak nie kończył. W 1963 roku skończył studia z dyplomem z nauk politycznych oraz ekonomicznych.
Tego samego roku Miyazaki rozpoczął pracę w Toei Animation. Po kilku latach zaczął pracować jako główny animator i grafik koncepcyjny w filmie Wielka przygoda Horusa, Księcia Słońca, z roku 1968.
W latach 1969-1970 została opublikowana manga pt. Ludzie pustyni, którą Miyazaki napisał i zilustrował. W 1971 roku zakończył pracę w Toei Animation i przeszedł do studia A-pro.
W tym czasie zaczął także podróżować, m.in. do Szwajcarii i Argentyny, w poszukiwaniu inspiracji. Od 1980 roku pełnił funkcję instruktora animatorów w Telecom. W 1984 roku Miyazaki wraz z dwoma współpracownikami, Takahatą i Suzuki otworzyli własne studio o nazwie Studio Ghibli.
W 2013 roku Miyazaki został nominowany do Oscara za najlepszy film animowany.
Charakterystyka twórczości
W swojej twórczości Miyazaki często porusza takie tematy jak ekologia, pacyfizm, feminizm czy miłość. Jego dzieła bywają interpretowane jako krytyka współczesnych technologii oraz współczesnej kultury, które według autora są płytkie i sztuczne. Wynika to również z tego, że autor dorastał w czasach boomu gospodarczego Japonii i często widział, jak przyroda była niszczona w imię rozwoju. Miyazaki jest krytycznie nastawiony do kapitalizmu oraz globalizacji, które jego zdaniem odczłowieczają.
Niektóre motywy w jego twórczości zawierają motywy antywojenne. Bohaterowie niektórych filmów Miyazakiego są zmuszani do angażowania się w przemoc. Jest to ukazane, jako trudne zadanie, jak na przykład w Ruchomym zamku Hauru Howl jest zmuszony stoczyć nieuniknioną bitwę w obronie tych, których kocha, co prawie doprowadziło do jego zniszczenia, jednak ostatecznie zostaje uratowany przez miłość i odwagę.
Filmografia
Nausicaä z Doliny Wiatru (1984), Laputa – podniebny zamek (1986), Mój sąsiad Totoro (1988), Szkarłatny pilot (1992), Księżniczka Mononoke (1997), Spirited Away: W krainie bogów (2001), Zrywa się wiatr (2013), Ruchomy zamek Hauru (2004).
W listopadzie 2014 roku wielki japoński reżyser-animator został uhonorowany Oscarem za wybitne osiągnięcia.
Życie prywatne
Miyazaki w 1965 roku ożenił się z Akemi Ota. Para ma dwóch synów. Poświęcenie w pracę Miyazakiego wpłynęło na pogorszenie jego relacji z dziećmi, z racji jego ciągłej nieobecności. Jego syn Goro określił go bardzo dobrym reżyserem, ale nienajlepszym ojcem. Najstarszy syn poszedł w ślady ojca i został animatorem.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie - shutterstock.com, autor Denis Makarenko
Komentarze