1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Brian de Palma życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym reżyserem?

Życiorys i biografia Briana de Palmy

Reżyser i scenarzysta amerykański. Zasłynął z tworzenia kryminałów oraz thrillerów psychologicznych. Uznawany za czołowego reżysera pokolenia tzw. Nowego Hollywood.

Młodość i początki kariery

De Palma urodził się 11 września 1940 roku. Ma włoskie korzenie. Po skończeniu szkoły średniej wstąpił na Columbia University i studiował fizykę. W 1962 ukończył studia licencjackie i rozpoczął studia na wydziale teatralnym. W początkowym okresie działalności twórczej zainteresował się dziełami Alfreda Hitchcocka i Andy’ego Warhola, którzy mieli na niego wpływ także w późniejszym etapie kariery.

W latach 60 de Palma zarabiał na życie produkując filmy dokumentalne. W filmach Pozdrowienia i Cześć, Mamo wystąpił Robert de Niro.

Kariera filmowa

W 1970 de Palma wyjechał do Hollywood. Tam nakręcił film pt. Poznaj swojego królika, w którym zagrał Orson Welles i Tommy Smothers.
De Palma zasłynął ekranizacją powieści pt. Carrie, autorstwa Stephena Kinga. Adaptacja stałą się hitem kasowym i pierwszym dużym sukcesem De Palmy. Produkcja została nominowana do Oscara w kategorii najlepszego aktora.

Na sposób tworzenia de Palmy, ogromny wpływ miała powieść The Demolished Man, która fascynowała go już od lat pięćdziesiątych. Zawierała ona w sobie niekonwencjonalne rozwinięcie fabuły oraz kładła nacisk na percepcję, co przełożyło się na filmy de Palmy. Efektem jego doświadczeń z adaptacją The Demolished Man był thriller science fiction The Fury z 1978 roku, z udziałem Kirka Douglasa, Carrie Snodgress, Johna Cassavetesa i Amy Irving.

W latach osiemdziesiątych de Palma nakręcił kilka filmów, które stały się jednymi z jego najbardziej znanych, m.in. Ofiary wojny, Scarface, czy Nietykalni.
W roku 1984 wyreżyserował teledysk do piosenki Dancing in the dark, autorstwa Bruce’a Springsteena, w której kręceniu wzięła udział Courtney Cox.

W latach dziewięćdziesiątych odnosił kolejne sukcesy za sprawą filmów Mój brat Kain oraz Życie Karlita. W 1996 roku miała miejsce premiera filmu Mission: Impossible, który stał się jego najbardziej dochodowym filmem. Ostatnią produkcją, którą do tej pory stworzył de Palma, jest thriller pt. Domino z 2019 roku, który został negatywnie oceniony przez krytyków i publiczność.

Styl

Główne obszary, w których poruszał się de Palma, można podzielić na psychologiczne thrillery oraz filmy komercyjne. W niektórych filmach często pojawiała się przemoc, co powodowało kontrowersje. De Palma jest znany z cytowania i odwoływania się do pracy innych reżyserów.

Krytycy filmowi i znawcy zwracali uwagę na kąty kamery w filmach de Palmy. W filmach stosowano techniki podzielonego ekranu, aby pokazać dwa oddzielne wydarzenia zachodzące jednocześnie. W jego filmach często stosuje się powolne przesuwanie, panoramowanie
i śledzenie ujęć, często poprzez precyzyjnie zaplanowane, długie ujęcia, trwające kilka minut bez cięcia. W celu zwiększenia napięcia, w filmach często używano techniki „slow-motion”.

Wybrana filmografia

Obsesja (1976), Carrie (1976), W przebraniu mordercy (1980), Człowiek z blizną (1983), Nietykalni (1987), Ofiary wojny (1989), Mission: Impossible (1996), Oczy węża (1998),
Misja na Marsa (2000), Namiętność (2012).

Życie prywatne

Brian de Palma był trzykrotnie żonaty. Ma dwie córki. Obecnie mieszka na Manhatanie w Nowym Jorku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

98 − 97 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor Featureflash Photo Agency