1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Timothée Chalamet życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym aktorem?

Życiorys i biografia Timothée'ego Chalameta

Timothée Chalamet jest amerykańskim aktorem. Urodził się 27 grudnia 1995 roku w Nowym Jorku.

Wykształcenie

Uczęszczał do Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts w Nowym Jorku, a następnie przez rok studiował antropologię kulturową na Uniwersytecie Columbia. Ostatecznie przeniósł się do Gallatin School of Individualized Study na Uniwersytecie Nowojorskim.

Kariera

Swoje pierwsze kroki w świecie aktorstwa stawiał na planach seriali. Zadebiutował w na planach produkcji telewizyjnych: Prawo i porządek Homeland. Bardzo szybko został dostrzeżony przez wielkich twórców filmowych w Hollywoood. Debiutem na wielkim ekranie był bowiem występ w wysokobudżetowej produkcji Christophera Nolana - Interstellar, gdzie wcielił się postać syna głównego bohatera. W tym samym roku zagrał też ucznia szkoły średniej w filmie Uwiązani. Szybko zauważono potencjał w początkującym aktorze i z czasem zaczęło pojawiać się coraz więcej propozycji współpracy. W kolejnych latach wystąpił w kilku filmach niezależnych, między innymi: The Adderall Diaries, Jeden, dwa czy Pani Stevens.

Prawdziwy przełom w karierze aktora nadszedł w 2017 roku wraz z rolą Elia w filmie Tamte dni, tamte noce. Timothée partnerował Arniemu Hammerowi w głośnym romansie i swoją kreacją sprawił, że poznał go cały świat. Za swój znakomity występ otrzymał między innymi nominacje do Oscara - tym samym chłopak został najmłodszym od 1939 roku aktorem, którego nominowano do tej nagrody w kategorii pierwszoplanowej. Dostał również nominację Złotego Globu i nagrody BAFTA. W tym samym roku wystąpił również w westernie Hostiles, dramacie kryminalnym Hot Summer Nights i komediodramacie Lady Bird.

Drugą fenomenalną rolą Chalameta była jego kreacja w filmie Mój piękny syn w reżyserii Felixa van Groeningena. Zagrał w nim uzależnionego od metamfetaminy nastolatka, którego walkę z nałogiem oglądamy z perspektywy jego ojca. Za występ w tym dramacie został nominowany do Złotego Globa.

Pozycja Chalameta w Hollywood i całej branży filmowej jest już ugruntowana i nikt nie zaprzeczy, że należy on do grona najbardziej utalentowanych aktorów młodego pokolenia. Jego nazwisko od pewnego czasu jest symbolem sukcesu projektów, w jakich bierze udział. Ostatnie filmy z jego udziałem to, między innymi: Król, Małe kobietki i W deszczowy dzień w Nowym Jorku Woody'ego Allena. W 2021 roku zaplanowana jest premiera długo wyczekiwanej superprodukcji science-fiction Diuna. Niedawno oficjalnie poinformowano, że gwiazdor wcieli się w tytułową rolę w filmie o Willym Wonce, bohaterze książki Roalda Dahla Charlie i fabryka czekolady.

Aktywność społeczna

Mimo młodego wieku aktor jest bardzo świadomy społecznie i z zaangażowaniem wykorzystuje swoją sławę do propagowania informacji na ważne tematy. Wspiera walkę o równe prawa kobiet, osób o różnym kolorze skóry, osób LGBTQ+, a także rdzennych Amerykanów. Bierze udział w marszach na rzecz klimatu i namawia społeczność do głosowania w wyborach.

Po premierze filmu W deszczowy dzień w Nowym Jorku , gdy adoptowana córka reżysera, Dylan Farrow, po raz kolejny oskarżyła Allena o molestowanie, aktorzy produkcji zostali skrytykowani za przyjęcie ról w jego filmie. Timothée przekazał wtedy całe swoje wynagrodzenie na rzecz Time’s Up i RAINN, organizacji wspierających walkę z przemocą seksualną.

Życie prywatne

Media i fani bacznie przyglądają się życiu prywatnemu aktora. Ten natomiast stara się nim zbytnio nie chwalić i chronić swoje osobiste sprawy. Najbardziej interesującym wszystkich tematem jest oczywiście życie uczuciowe gwiazdora. Niedawno głośno było o jego związku z córką aktora Johnny’ego Deppa – Lily Rose Depp. Miłość ta nie przetrwała jednak próby czasu i młodzi ludzie postanowili się rozstać. W 2020 roku mówiono o kolejnym związku Chalameta - z aktorką i piosenkarką Eizą Gonzalez. Nie wiadomo jednak, czy relacja ta nadal jest aktualna i jaki jest obecnie status związkowy aktora.

Wybrana filmografia

 • 2014: Interstellar – młody Tom Cooper
 • 2015: Kochajmy się od święta – Charlie
 • 2015: Jeden, dwa – Zac
 • 2016: Pani Stevens – Billy Mitman
 • 2017: Tamte dni, tamte noce – Elio Perlman
 • 2017: Hot Summer Nights – Daniel Middleton
 • 2017: Lady Bird – Kyle Scheible
 • 2017: Hostiles – szeregowy Philippe DeJardin
 • 2018: Mój piękny syn – Nic Sheff
 • 2019: Małe kobietki – Laurie Laurence
 • 2019: W deszczowy dzień w Nowym Jorku – Gatsby Welles
 • 2019: Król– król Henryk V
 • 2021: Diuna – Paul Atryda

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 50 = 56

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Elena Ringo