1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kamila Urzędowska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym aktorem?

Kamila Urzędowska jest polską aktorką młodego pokolenia oraz piosenkarką. Jej dotychczas najgłośniejszą rolą była Jagna w malarskiej ekranizacji powieści Chłopi.

Kim jest Kamila Urzędowska?

Obecnie najbardziej znaną rolą aktorki jest Jagna w Chłopach. Kamila Urzędowska, w czym grała? Pojawiała się również gościnnie w serialach, w tym M jak miłość, Komisarz Alex, Żmijowisko czy Ojciec Mateusz.

Jak obecnie prezentuje się filmografia aktorki? Kamila Urzędowska filmy:

  • Fala ‘97 (2018),
  • Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa (2019),
  • 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy (2020),
  • Zołza (2022),
  • Chłopi (2023).

Pełną i aktualną filmografię aktorki można znaleźć wpisując Kamila Urzędowska filmweb.

Rodzina i pochodzenie Kamili Urzędowskiej

Aktorka przyszła na świat 7 stycznia 1994 r. w Nysie, niewielkiej miejscowości w województwie opolskim. Tam też uczęszczała do miejscowego II Liceum Ogólnokształcącego. Rodzinny dom opuściła, by wyjechać na studia do Wrocławia. Uczyła się na PWST.

Dziewczyna w licznych wywiadach podkreśla, że jest dumna ze swojego wiejskiego pochodzenia. Korzenie i środowisko, z którego pochodzi, pomogło jej wcielić się w rolę Jagny i wejść w atmosferę reymontowskiej wsi.

Żmijowisko

Aktorka w serialu Żmijowisko zagrała Sabinę, wyrazistą postać, która z odcinka na odcinek stawała się coraz bardziej zagadkowa. Serial został wyreżyserowany przez Łukasza Palkowskiego, na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza.

Urzędowską okrzyknięto aktorskim doryciem serialu. Była to też jej pierwsza większa rola.

Jagna w Chłopach

W filmie aktorka wcieliła się w rolę Jagny, czyli najpiękniejszej dziewczyny we wsi Lipce. Wychodzi ona za mąż za Borynę (w tę rolę wciela się Mirosław Baka), najbardziej majętnego chłopa. Kamila w castingach pokonała niemal 600 kandydatek i co ciekawe, nie wiedziała, o jaką dokładnie rolę się stara.

Aktorka wykreowała postać niezależnej, kochliwej, wyobcowanej artystki, która nie pasuje do wiejskiego otoczenia i która jest nierozumiana. Jej kreacja znacznie różni się od wcześniejszych interpretacji tej postaci w wykonaniu Marii Merity (film z 1922 r.), czy Emilii Krakowskiej (film z 1973 r.).

Kamila Urzędowska nago wystąpiła w kilku scenach w filmie. W wywiadach dotyczących tych momentów odpowiadała, że jako aktorka jest na nie przygotowana i jest w stanie zagrać zawsze, jeśli widzi tylko ich zasadność.

Za produkcję odpowiadał duet: Dorota Kobiela (DK Welchman) oraz Hugo Welchman. Po premierze, która odbyła się 13 października 2023 roku, wiadomo już, że film powalczy o nominację do Oskarów w kategorii Najlepszy film międzynarodowy. Jest to druga produkcja zrealizowana techniką malarską. Pierwszą był Twój Vincent, który w 2018 r. podbił serca publiczności na całym świcie i został nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany. Być może Kamila Urzędowska Oskary, a w zasadzie galę ich rozdania, będzie mogła oglądać w Dolby Theatre w Los Angeles.

Nad filmem pracowała nie tylko obsada aktorska, ale również ponad 100 malarz z  Polski, Serbii, Ukrainy oraz Litwy.

Kamila Urzędowska, Jagna w nowej, malarskiej ekranizacji Chłopów Władysława Reymonta, została nagrodzona Kryształową Gwiazdą ELLE na festiwalu w Gdyni.

Kamila Urzędowska życie prywatne

W dzieciństwie nie marzyła o karierze aktorskiej. Byłą oddaną lekkoatletką. Lubiła street dance i bieganie.

Kamila Urzędowska Instagram prowadzi regularnie. Zamieszcza tam głównie zdjęcia z sesji zdjęciowych, premier oraz materiały promujące Chłopów. Swoje życie prywatne pozostawia na razie wyłącznie dla siebie i bliskich. Dlatego też kwestie Kamila Urzędowska partner pozostają bez odpowiedzi. Aktorka również w udzielanych wywiadach koncentruje się na swoich rolach, metodach pracy nam nimi, a nie faktami ze swojej codzienności.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

42 − 34 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła