1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Taco Hemingway życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Taco Hemingwaya

Taco Hemingway, a właściwie Filip Tadeusz Szcześniak, jest polskim raperem i autorem tekstów. Urodził się 29 lipca 1990 roku w Kairze.

Dzieciństwo

W wieku 3 lat przeprowadził się z rodzicami z Egiptu do Chin, gdzie uczęszczał do angielskiego, a następnie chińskiego przedszkola. W 1996 roku rodzina przeprowadziła się do Warszawy, gdzie Filip kontynuował naukę. W 2004 roku rodzice rapera rozwiedli się, a mama rozpoczęła pracę w Brukseli. Ojciec założył nową rodzinę i wyprowadził się do Hiszpanii.

Wykształcenie

Taco jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W 2012 roku podjął studia magisterskie na Wydziale Antropologii Uniwersytetu Londyńskiego.

Początki

Zanim Taco zaczął rapować po polsku, próbował swoich sił po angielsku – swoją pierwszą płytę zatytułował Young Hems, album nie został jednak dostrzeżony przez fanów i krytyków. Dopiero, gdy w 2014 roku wydał debiutancki minialbum z piosenkami w języku polskim o tytule Trójkąt warszawski zyskał większy rozgłos. Dzień po premierze płyty raper zagrał swój pierwszy koncert w Warszawie. Rok później odbyła się premiera internetowa pierwszego singla zatytułowanego 6 zer, który zapowiadał kolejną, ośmio-utworową, płytę pt. Umowa o dzieło. Największy sukces odniosła jednak inna piosenka z tego minialbumu, Następna stacja, która zaczęła zdobywać szczyty list przebojów, w tym Listy Przebojów Trójki. Swoje obie płyty Taco najpierw udostępnił za darmo w internecie, a dopiero później pojawiły się w sklepach muzycznych w postaci fizycznej. Raper podpisał kontrakt z jedną z najlepszych hip-hopowych wytwórni muzycznych w Polsce.

Kariera

Taco bardzo szybko stał się jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych raperów w Polsce. Już w 2015 roku grał na największych polskich festiwalach: Open'erze, Live Music w Krakowie czy Up To Date w Białymstoku. Wkrótce bez problemu wyprzedawał mieszczące kilkaset osób sale i kluby. W 2016 roku wydał kolejny minialbum, Wosk, a jeszcze w tym samym roku ukazał się pierwszy album studyjny rapera zatytułowany Marmur. Płyta została bardzo pozytywnie przyjęta przez fanów i krytyków muzycznych i szybko zyskała status złotej. Album był nominowany do Fryderyka w kategorii „Album roku Hip-Hop”. Rok później artysta wydał kolejną płytę studyjną, Szprycer, która zdobyła Fryderyka właśnie w tej kategorii.

Współpraca z innymi artystami

W 2018 roku Hemingway ogłosił podjęcie współpracy z raperem Quebonafide. Ich wspólna płyta zatytułowana Soma 0,5 mg zyskała olbrzymią popularność. Największy sukces odniósł singiel zapowiadający dzieło dwóch raperów, pt. Tamagotchi. Artyści pod nazwą Taconafide promowali swoją płytę wspólną trasą koncertową. Wielkim sukcesem okazała się także współpraca rapera z Dawidem Podsiadło. W 2019 roku artyści zagrali wielki koncert na Stadionie Narodowym w Warszawie. Bilety na to wydarzenie wyprzedały się błyskawicznie. Stadion Narodowy mieści 73 tysiące miejsc i do tej pory jeszcze żaden polski wykonawca nie zgromadził tak licznej publiczności na koncercie.

Życie prywatne

Artysta znany jest z tego, że mało udziela się medialnie. Dotychczas w swojej karierze nie udzielił żadnego wywiadu przed kamerą, jednakże udzielił kilka wywiadów radiowych na początku swojej kariery. Filip bardzo chroni swoje życie prywatne. O jego życiu osobistym, wiadomo, że w przeszłości związany był z Katarzyną Kundą. Obecnie spotyka się z Igą Lis, córką Kingi Rusin i Tomasza Lisa.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

63 − 61 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Itokyl.