1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Stanisław Żółtek życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Stanisława Żółtka

Stanisław Żółtek przyszedł na świat 7 maja 1956 r. w Krakowie. Jest polskim przedsiębiorcom i politykiem, przez lata związany z Unią Polityki Realnej. Przedstawiciel Polski w Parlamencie Europejskim VIII kadencji. Był burmistrzem dzielnicy (w latach 1994-2003) oraz członkiem Rady Miasta Krakowa (1994-2002). W latach 997-1998 pełnił funkcję wiceprezydenta Krakowa. 

Dzieciństwo i młodość 

Urodził się i wychował w Krakowie. W latach 70. uczęszczał do XIII LO im. Bohaterów Westerplatte w swoim rodzinnym mieście. Po maturze zdecydował się na kontynuowanie edukacji. Wybrał matematykę teoretyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiował przez pięć lat. Podjął również studia z informatyki i filozofii. Ostatecznie nie uzyskał dyplomu magistra.

Już w trakcie studiów pracował. Początkowo udzielał korepetycji. Przebywał również kilka lat poza granicami Polski na emigracji zarobkowej. Pracował w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. 

Działalność zawodowa

W 1987 r. zdecydował się na założenie własnej działalności gospodarczej. Kierował nią do 1993 r. Zajmował się branżą budowlaną, działał również w przemyśle drzewnym. 

Zaangażowanie polityczne 

Z polityką związał się w 1991 r. Wstąpił wtedy do Unii Polityki Realnej. W późniejszych latach był jej p.o. prezesa. Po raz pierwszy wystartował w wyborach parlamentarnych w 1993 r. (właśnie z ramienia UPR). Nie uzyskał wystarczającej liczby głosów, był kandydatem w województwie krakowskim. 

Rok później wystartował w wyborach samorządowych, zdobył wystarczającą liczbę głosów i dołączył do Rady Miasta Krakowa. W Krakowie pełnił również funkcję wiceprezydenta w latach 1997-1998. 

W 2001 r. wystartował w wyborach do Sejmu z listy porozumienia Platformy Obywatelskiej i Unii Polskich Rodzin. Nie uzyskał mandatu. 

W 2002 r. już po zwolnieniu z aresztu ponownie wystartował w wyborach samorządowych z listy UPR. Unia nie zdobyła wymaganej liczby głosów. 

W późniejszych latach, również bez powodzenia, startował w wyborach parlamentarnych w 2005 r., 2006 r. i 2007 r. W 2009 r. zdecydował się na start w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Rok później wystartował w wyborach samorządowych. Tym razem z listy Ruchu Wyborców Janusza Korwin-Mikkego. Starał się bez powodzenia o urząd prezydenta Krakowa i radnego miasta. 

Kiedy w marcu 2011 r. powstała nowa partia Kongres Nowej Prawicy, Żółtek został wybrany jej wiceprezesem. Z jej ramienia startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. Uzyskał mandat. Pełnił tam funkcję prezesa frakcji Europa Narodów i Wolności. 

Stanisław Żółtek jest przeciwnikiem Unii Europejskiej. Założył nawet partię PolEXIT (styczeń 2019 r.). W kolejnych wyborach do PE nie uzyskał już mandatu (startował z listy PolEXIT-Koalicja). 

Kandydat na prezydenta Polski

Zdecydował się na start w wyborach prezydenckich w 2020 r. Jest kandydatem Kongresu Nowej Prawicy i PolEXIT (prezes obu partii). 

W swoim programie wyborczym proponuje między innymi likwidację podatków PIT i CIT, a także akcyzy i podatku od darowizn i spadków. Postuluje również o obniżenie podatku VAT do 15% i zmianę obowiązującego prawa na prostsze i bardziej przyjazne dla obywateli, poprzez zmniejszenie biurokracji. 

Kontrowersje

Stanisław Żółtek był podejrzany o przyjmowanie łapówek. CBŚ aresztowało go w 2002 r. Zarzucano mu wtedy łapówkarstwo w 1998 r. Sprawa dotyczyła 20 tys. złotych, które miał przyjąć w zamian za przyśpieszenie procedur wysiedlania osób zamieszkałych w jednej z oficyn w Krakowie. Po kilku miesiącach zwolniono go z aresztu. A kilka lat później w 2006 r. ostatecznie uniewinniono. Cztery lata później przyznano mu odszkodowanie za niesprawiedliwe aresztowanie. 

W 2008 r. został pełniącym obowiązki prezesa UPR, po rezygnacji Wojciecha Popiela. Funkcję tę pełnił od 14 maja do 7 czerwca. Później w lutym 2010 r. został prezesem partii, spowodowało to wewnętrzny rozłam. Zwolennicy Magdaleny Kocik nie zgadzali się na przywództwo Żółtka. Próbowali oni usunąć Żółtka z partii. Sprawa trafiła do sądu, który ostatecznie unieważnił wybór Kocik na prezesa partii. 

Życie prywatne 

Stanisław Żółtek jest żonaty. Ma też córkę. Pasjonuje się kuchnią, chętnie gotuje, gra w szachy i brydża. Lubi również piesze, górskie wędrówki.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 + = 19

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported. Autorem zdjęcia jest: Łukasz "Toldo" Cichy. Opis: Polityk Stanisław Żółtek podczas II Kongresu Nowej Prawicy 23 marca 2014 r.