1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Alanis Morissette życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Alanis Morissette

Alanis Morissette jest kanadyjską piosenkarką i autorką tekstów. Urodziła się 1 czerwca 1974 roku w Ottawie.

Pochodzenie

Ojciec piosenkarki, Alan Morissette, jest pół Francuzem, pół Kanadyjczykiem, mama zaś, Georgia Feuerstein, pochodzi z Węgier. Imię Alanis jest żeńskim odpowiednikiem imienia taty artystki.

Kariera

Talent do muzyki wykazywała już od najmłodszych lat. Śpiewać zaczęła w wieku 8 lat. Pierwszą płytę wydała w 1995 roku. Debiutancki międzynarodowy album Jagged Little Pill był jednym z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów. Na początku 1996 roku wokalistka została nominowana do sześciu nagród Grammy. Niedługo potem ukazał się singiel Ironic, który przyniósł artystce największą popularność. Innymi wielkimi przebojami z tej płyty są: You Oughta Know, Hand in My Pocket czy Head Over Feet. W 1998 roku Morissette wydała kolejną płytę Supposed Former Infatuation Junkie. W kolejnych latach nagrała także płyty Under Rug Swept i So-Called Chaos. W całej karierze nagrała jeszcze dwie płyty Flavors of Entanglement i Havoc and Bright Lights w 2012 roku. Po trwającej 8 lat przerwie Alanis w 2020 roku zaprezentowała światu nowego singla zatytułowanego Reasons I drink. Utwór był zapowiedzią wyczekiwanego albumu Such Pretty Forks In The Road. Alanis Morissette uznaje się za jedną z najpopularniejszych i najbardziej utalentowanych gwiazd lat 90.

Pozostałe działalności

W 1999 roku piosenkarka po raz pierwszy spróbowała swoich sił w aktorstwie. W swoim dorobku ma role w takich filmach jak Dogma i Jay i Cichy Bob kontratakują w reżyserii Kevina Smitha, w serialach Seks w wielkim mieście i Trawka oraz spektaklu Monologi waginy. Swoją popularność wykorzystuje w dobrych celach, jest bowiem aktywistką i walczy o prawa kobiet.

Życie prywatne

Mężem artystki jest 6 lat młodszy od niej raper Mario MC Souleye Treadway, którego poślubiła w 2010 roku. Wspólnie mają trójkę dzieci, synów Evera Imre, Wintera Mercy'ego i córkę Onyx Solace. Pierwsze dziecko piosenkarka urodziła w wieku 37 lat. Niedawno wyznała, że chorowała na depresję poporodową. Morisette aktywnie prowadzi konta w mediach społecznościowych i dzieli się z fanami zdjęciami ze swojego życia osobistego i zawodowego.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 61 = 70

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z https://pl.m.wikipedia.org. Jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Justin Higuchi.