1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Michał Archanioł życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Michała Archanioła

Św. Michał Archanioł jest postacią związaną z judaizmem, chrześcijaństwem i islamem. Jeden z archaniołów, pierwszy i najważniejszy anioł, uznawany za świętego kościoła katolickiego i prawosławnego. 

Patron

Św. Michał Archanioł jest patronem kaplic cmentarnych. Patronuje także złotnikom, rytownikom, policjantom, żołnierzom. Modlą się do niego małe dzieci, osoby umierające, a także pielgrzymi.

Dodatkowo za swojego patrona obrały do następujące państwa: Cesarstwo Rzymskie, Anglia, Austria, Francja, Hiszpania, Niemcy, Węgry, Papua Nowa Gwinea, Ruś Kijowska. W Polsce patronuje Małopolsce i diecezji łomżyńskiej, a także miastom: Sanok, Łańcut, Mszana Dolna. 

Tradycja

Zgodnie z tradycją chrześcijańską uznaje się, że Michał Archanioł był jednym z aniołów, którzy sprzeciwili się buntowi Szatana przeciwko Bogu. Mimo, że większość aniołów nie przetrwała próby i dołączyła do Szatana, Michał kierował się wewnętrznymi przekonaniami. W czasie buntu miał zawołać do Szatana: Któż jak Bóg! Stąd też jego imię, które po hebrajsku oddaje wypowiedziane wtedy zdanie. 

Z kolei tradycja judaistyczna głosi, że Michał od początku był aniołem wyższego rzędu. 

W pismach

Jest postacią występującą w Nowym Testamencie oraz w tekstach apokaliptyki żydowskiej. Pojawia się również w Apokalipsie św. Jana (odpowiada za ważenie dusz). W księgach apokryficznych (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza) jest ukazywany jako prawa ręka Boga. 

Łącznie w Piśmie Świętym jest wspominany pięciokrotnie. 

Wierni łączą z nim nadzwyczajną siłę, która pozwala mu na realizację bożych planów. Jednocześnie utożsamiany jest z powiernikiem i wspomożycielem ludzi, który jest również ich orędownikiem przed Bogiem. Wierni zwracają się do niego o wsparcie w poszukiwaniu i umocnieniu wiary, ale też o obronę przed siłami zła. Bywa nazywany aniołem stróżem lub Księciem Niebiańskiej Armii. Jest kojarzony ze sprawiedliwością, łaską i zmiłowaniem. 

W pismach jest przedstawiany jako najważniejszy z aniołów, który walczy z szatanem i kieruje zastępami duchów niebieskich. 

Kult

Czczony jest jako obrońca Izraela i całego kościoła. Jego kult sięga początków chrześcijaństwa. 

Obecnie jest wspominany 29 września wraz z Archaniołami Gabrielem i Rafałem. Dzień jego wspomnień jest świętem pierwszej klasy. 

Dodatkowo do 1961 r. był też wspomniany 8 maja. Dzień ten wybrano jako uczczenie objawień na Górze Gargano. 

Z kolei w kościele grekokatolickim i prawosławnym wspomina się go 6 września oraz 8 listopada.

Jest przedstawiany jako anioł o białych lub pawich skrzydłach, który w rękach trzyma wagę do sprawdzania ludzkich uczynków. Bywa również przedstawiany z płonącym mieczem. W tradycji wczesnochrześcijańskiej był malowany jako strażnik Królestwa Niebieskiego; często też pokazywano go nieopodal tronu Boga. 

Bywa malowany w czasie Sądu Ostatecznego lub w zbroi (sztuka zachodnia). Najczęściej odziany jest jednak w tunikę i paliusz. Atrybuty św. Michała Archanioła to: globus, krzyż, laska, miecz, oszczep, puklerz, smok u jego stóp (w rzeczywistości to wizerunek szatana), tarcza z napisem Quis ut Deus (Któż jak Bóg). 

Pod jego wezwaniem działają dwa zgromadzenia: michalitów i michalitek. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor: Szymon Uszakow. Tytuł: Archanioł Michał depcze diabła pod stopami - Galeria Tretiakowska, Moskwa, Rosja. Źródło: http://www.picture.art-catalog.ru/picture.php?id_picture=8771.