1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Gabriel Archanioł życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia Gabriela Archanioła

Gabriel Archanioł jest najważniejszym spośród wszystkich aniołów. Jego rangę uznaje religia chrześcijańska, judaistyczna i muzułmańska. Jego głównym zadaniem jest piecza nad rajem. 

Poza Archaniołem Gabrielem tradycja podaje imion jedynie dwóch innych aniołów: Rafała i Michała. Imię Gabriel oznacza mąż Boży lub wojownik Boży

Patron

Katolicy uznają go za patrona pracowników łączności, poczty, dyplomatów, filatelistów. Od 1951 r. patronuje także radiu, telewizji, telegrafom i telefonom. 

W pismach

Archanioł Gabriel wymieniany jest dwukrotnie w Starym Testamencie. Pojawia się w księdze proroka Daniela. Po raz pierwszy objaśnia Danielowi wizję, której dostąpił. Po raz kolejny pojawia się również w roli objaśniającego opiekuna. Za drugim razem tłumaczy znaczenie przepowiedni Jeremiasza. 

Również dwa razy wspomniany jest w Nowym Testamencie. Pisze o nim Łukasz Ewangelista. Archanioł Gabriel odpowiadał za zwiastowanie Maryi Pannie. Wtedy to zapowiedział jej, że urodzi Syna Bożego. Wcześniej objawił się także Zachariaszowi i jemu zapowiedział nadejście Zbawiciela. 

W islamie

Muzułmanie widzą w nim wysłannika Allaha. Tradycja islamska głosi również, że to od niego Mahomet miał usłyszeć Koran, który później spisał.  Archanioł miał też towarzyszyć Mahometowi w czasie Miradżu.

Muzułmanie wyobrażają go sobie jako ducha, który posiada zdolności przemiany w człowieka o czterech skrzydłach. Jego skrzydła miały przybierać wielkie rozmiary, był w stanie zniszczyć nimi całe miasto. Bywa nazywany również Czarnym Aniołem lub Dżibrila

Kult

Jest czczony jako zwiastun Dobrej Nowiny oraz opiekun Świętej Rodziny. 

Od 1705 r. działa zgromadzenie braci św. Gabriela, które założył św. Ludwik Grignion de Montfort. 

W kościele katolickim jego wspomnienie przypada razem z archaniołami Michałem i Rafałem 29 września. Z kolei wierni starokatoliccy i mariawici czczą go 24 marca. W cerkwiach prawosławnych jego wspomnienie przypada trzy razy w roku: 8 kwietnia, 26 lipca, 21 listopada według kalendarza gregoriańskiego. 

Jest przedstawiany jako młodzieniec, często malowany jest ze skrzydłami, we włosach ma diadem. Najchętniej wyobrażany jest w czasie zwiastowania. Jego atrybuty to: berło, lilia, gałązka palmy, oliwki.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

35 + = 45

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor obrazu: Fra Angelico. tytuł: Zwiastowanie w Cortona. Źródło: Projekt Yorck (2002) 10.000 Meisterwerke der Malerei (DVD-ROM), dystrybuowane przez DIRECTMEDIA Publishing GmbH. ISBN : 3936122202.