1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Rafał Archanioł życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia Rafała Archanioła

Rafał Archanioł jest postacią występującą w Biblii (zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie), został stworzony przez Boga pierwszego dnia powstania świata. Jego imię znaczy Bóg uzdrawia.

Patron

Rafał Archanioł jest patronem ludzi medycyny, czyli aptekarzy i lekarzy. Modlą się do niego chorzy i emigranci, a także pielgrzymi, wędrowcy, uciekinierzy, policjanci i terapeuci. 

W Księdze Tobiasza

Księga Tobiasza powstała na przełomie IV i III wieku p.n.e. Księga przedstawia historię Tobiasza, który nigdy nie zwątpił w Boga, mimo wielu życiowych tragedii, które go dotykały. Kiedy znalazł się na granicy życia i śmierci, postanowił zawalczyć o lepszy byt dla swojej rodziny. Dlatego postanowił wysłać swojego syna Tobiasza do miejscowości Raga, by tam odszukał jego dłużnika i zmusił go do oddania pożyczonych pieniędzy. Młodzieniec wypełnił wolę ojca i udał się w podróż. Na samym jej początku spotkał Rafała Archanioła, który jednak nie zdradził swojej prawdziwej tożsamości i podawał się za Azariasza. 

Archanioł strzegł Tobiasza w czasie całej podróży. Uzdrowił też jego ojca i pomógł mu odzyskać dawny dług. Przyczynił się również do uwolnienia Sary od złych mocy i zawarcia małżeństwa z Tobiaszem. 

W czasie całej wyprawy Archanioł ukrywał swoją prawdziwą tożsamość. Zdradza ją dopiero po osiągnięciu celu wyprawy. 

Kult

Rafał Archanioł jest wspominany przez kościół prawosławny i rzymskokatolicki. W kościele prawosławnym jego wspomnienie przypada 8 listopada. 

Natomiast w kościele rzymskokatolickim wspomina się go 29 września razem a archaniołami Gabrielem i Michałem. 

Ponadto postać Rafała Archanioła wspomina się również w kościołach starokatolickich i mariawickich 24 października. 

Jest przedstawiany jako młody mężczyzna-anioł. Zazwyczaj maluje się go w białej szacie z berłem i globem w rękach. Często przedstawiany jest w towarzystwie archaniołów Gabriela i Michała lub w czasie podróży z Tobiaszem. 

Jego atrybutami są krzyż, pielgrzymia laska oraz naczynie. 

Kult Rafała Archanioła rozpoczął się już w pierwszych wiekach istnienia chrześcijaństwa. Był wtedy czczony, jako jeden z archaniołów. Pierwsze ślady dotyczące kultu jego postaci datuje się na VII wiek. Wtedy też w Wenecji powstał kościół jego imienia. 

Ostatecznie jego kult został sformalizowany przez papieża Benedykta XV w 1921 r.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autorem obrazu pt. "Tobias and Archangel Raphael" jest Lorenzo Lippi.