codziennie nowe aktualizacje
Św. Michał Archanioł życiorys
Życiorys i biografia św. Michała Archanioła
Św. Michał Archanioł jest postacią związaną z judaizmem, chrześcijaństwem i islamem. Jeden z archaniołów, pierwszy i najważniejszy anioł, uznawany za świętego kościoła katolickiego i prawosławnego.
Patron
Św. Michał Archanioł jest patronem kaplic cmentarnych. Patronuje także złotnikom, rytownikom, policjantom, żołnierzom. Modlą się do niego małe dzieci, osoby umierające, a także pielgrzymi.
Dodatkowo za swojego patrona obrały do następujące państwa: Cesarstwo Rzymskie, Anglia, Austria, Francja, Hiszpania, Niemcy, Węgry, Papua Nowa Gwinea, Ruś Kijowska. W Polsce patronuje Małopolsce i diecezji łomżyńskiej, a także miastom: Sanok, Łańcut, Mszana Dolna.
Tradycja
Zgodnie z tradycją chrześcijańską uznaje się, że Michał Archanioł był jednym z aniołów, którzy sprzeciwili się buntowi Szatana przeciwko Bogu. Mimo, że większość aniołów nie przetrwała próby i dołączyła do Szatana, Michał kierował się wewnętrznymi przekonaniami. W czasie buntu miał zawołać do Szatana: Któż jak Bóg! Stąd też jego imię, które po hebrajsku oddaje wypowiedziane wtedy zdanie.
Z kolei tradycja judaistyczna głosi, że Michał od początku był aniołem wyższego rzędu.
W pismach
Jest postacią występującą w Nowym Testamencie oraz w tekstach apokaliptyki żydowskiej. Pojawia się również w Apokalipsie św. Jana (odpowiada za ważenie dusz). W księgach apokryficznych (Księga Henocha, Apokalipsa Barucha, Apokalipsa Mojżesza) jest ukazywany jako prawa ręka Boga.
Łącznie w Piśmie Świętym jest wspominany pięciokrotnie.
Wierni łączą z nim nadzwyczajną siłę, która pozwala mu na realizację bożych planów. Jednocześnie utożsamiany jest z powiernikiem i wspomożycielem ludzi, który jest również ich orędownikiem przed Bogiem. Wierni zwracają się do niego o wsparcie w poszukiwaniu i umocnieniu wiary, ale też o obronę przed siłami zła. Bywa nazywany aniołem stróżem lub Księciem Niebiańskiej Armii. Jest kojarzony ze sprawiedliwością, łaską i zmiłowaniem.
W pismach jest przedstawiany jako najważniejszy z aniołów, który walczy z szatanem i kieruje zastępami duchów niebieskich.
Kult
Czczony jest jako obrońca Izraela i całego kościoła. Jego kult sięga początków chrześcijaństwa.
Obecnie jest wspominany 29 września wraz z Archaniołami Gabrielem i Rafałem. Dzień jego wspomnień jest świętem pierwszej klasy.
Dodatkowo do 1961 r. był też wspomniany 8 maja. Dzień ten wybrano jako uczczenie objawień na Górze Gargano.
Z kolei w kościele grekokatolickim i prawosławnym wspomina się go 6 września oraz 8 listopada.
Jest przedstawiany jako anioł o białych lub pawich skrzydłach, który w rękach trzyma wagę do sprawdzania ludzkich uczynków. Bywa również przedstawiany z płonącym mieczem. W tradycji wczesnochrześcijańskiej był malowany jako strażnik Królestwa Niebieskiego; często też pokazywano go nieopodal tronu Boga.
Bywa malowany w czasie Sądu Ostatecznego lub w zbroi (sztuka zachodnia). Najczęściej odziany jest jednak w tunikę i paliusz. Atrybuty św. Michała Archanioła to: globus, krzyż, laska, miecz, oszczep, puklerz, smok u jego stóp (w rzeczywistości to wizerunek szatana), tarcza z napisem Quis ut Deus (Któż jak Bóg).
Pod jego wezwaniem działają dwa zgromadzenia: michalitów i michalitek.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor: Szymon Uszakow. Tytuł: Archanioł Michał depcze diabła pod stopami - Galeria Tretiakowska, Moskwa, Rosja. Źródło: http://www.picture.art-catalog.ru/picture.php?id_picture=8771.
Komentarze