1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Rebeka życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest Ci bliższą postacią biblijną?

Rys biograficzny Rebeki

Rebeka to postać występująca w biblijnej Księdze Rodzaju. Żona Izaaka, synowa patriarchy Abrahama. Była matką dwóch synów – Ezawa i Jakuba. Zaliczana do czterech matriarchiń Izraela.

Pochodzenie

Rebeka pochodziła z tego samego rodu co Abraham i jej późniejszy mąż Izaak. Rodzina Rebeki była bardzo zamożna, zamieszkiwali  Aram-Naharaim. Była córką Beduela, wnuczką Nachora – brata Abrahama. Z przekazów biblijnych wiadomo również, że miała brata o imieniu Laban.

Midrasze i Tora przedstawiają Rebekę jako osobę szczodrą, szlachetną i energiczną. Mimo dorastania w środowisku, które było moralnie wątpliwe, zachowała dobre serce.

Małżeństwo z Izaakiem

Gdy Abraham był już w bardzo podeszłym wieku, zapragnął, aby jego syn Izaak ożenił się z kobietą pochodzącą z jego rodu. Było to spowodowane faktem, że Kananejki miały odmienne obyczaje od jego rodziny i czciły pogańskie bóstwa. Aby znaleźć żonę dla Izaaka wysłał swojego sługę do Charanu, gdzie mieszkała jego rodzina. Warunkiem znalezienia odpowiedniej kobiety miała być jej zgoda na przeprowadzkę do Kanaanu.

Gdy sługa Abrahama przybył do Charanu zatrzymał się przy studni. Modlił się, aby kobieta, która przyjdzie i napoi wędrowca i jego wielbłądy, miała być odpowiednia dla Izaaka. Kiedy tylko skończył modlitwę, do studni podeszła Rebeka. Nie tylko dała się napić słudze ze swojego dzbana, ale też napoiła zwierzęta. Ponadto okazało się, że jest krewną Abrahama.

Gdy w rodzinnym domu Rebeki sługa opowiedział o swojej misji i znaku, jaki otrzymał od Boga, Beduel zgodził się dać Izaakowi Rebekę za żonę. Sama dziewczyna również wyraziła zgodę na wyprawę w nieznane.

Dojeżdżając do Kanaanu Rebeka pierwsza zobaczyła swojego przyszłego męża wracającego z pola. Zasłoniła wtedy twarz, aby ten ujrzał ją dopiero po ślubie. Według przekazów biblijnych, Izaak i Rebeka byli bardzo kochającym się małżeństwem. Rebeka była jedyną żoną Izaaka, mimo że poligamia była normą w ówczesnym świecie.

Dalsze losy rodziny

Z powodu głodu w krainie rodzina musiała przenieść się do kraju Filistynów. Małżonkowie udawali tam, że są rodzeństwem, z obawy przed śmiercią. Prawdziwy charakter ich relacji zdradził czuły uśmiech, z jakim Izaak patrzył na żonę. Miłość ocaliła jednak ich życie w tych kryzysowych sytuacjach. Król Filistynów widząc błogosławieństwo, jakim Bóg darzył Izaaka i jego relację z żoną zadbał o to, aby nie stała im się żadna krzywda. W momencie gdy Filistyni z powodu bogactwa Izaaka zasypywali mu studnie i wyrzucili ze swojej krainy, Rebeka w dalszym ciągu wspierała męża.

Dzieci

Przez długi czas cierpiała na niepłodność. Jako jedyna z biblijnych matriarchiń nie skorzystała z „pomocy” niewolnic, które urodziłyby w jej imieniu dziecko dla męża. Izaak modlił się do Jahwe prosząc o potomstwo. Pojawiło się ono dopiero po dwudziestu latach małżeństwa.

Już w trakcie ciąży Rebeka czuła gwałtowne ruchy dzieci walczących ze sobą w jej brzuchu. Bóg zapowiedział jej wtedy, że wyjdą z niej dwa narody, które będą walczyć ze sobą, starszy syn będzie sługą młodszego. Urodziła synów – Ezawa, mocno owłosionego na całym ciele i Jakuba, który przy porodzie trzymał brata za piętę.

Podstęp Rebeki i Jakuba

Mimo miłości do obydwu synów, Rebeka faworyzowała młodszego i spokojniejszego Jakuba. Gdy jej mąż był już stary i chciał przed śmiercią pobłogosławić pierworodnemu Ezawowi, uknuła podstęp. Podsłuchała jak Izaak wysyła Ezawa na polowanie i prosi o przyrządzenie potrawy, następnie zawołała Jakuba i kazała mu iść zabić jedno ze zwierząt z trzody. Przyrządziła z niego ulubioną potrawę męża, poradziła, aby młodszy syn przebrał się w szaty Ezawa i okrył ręce i kark skórą koźlęcia, która miała imitować jego owłosienie.

Oszustwo powiodło się i Jakub otrzymał błogosławieństwo pierworodnego. Gdy jednak wyszło na jaw, musiał on uciekać przed śmiercią z rąk Ezawa. Rebeka zalecając synowi ucieczkę nie chciała stracić obydwu synów. Za swoje zachowanie zapłaciła jednak ogromną cenę, ponieważ nie zobaczyła już ukochanego dziecka.

Śmierć

Po swojej śmierci Rebeka została pochowana wraz z Izaakiem w rodzinnym grobowcu.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 5

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie domeny publiczej. Obraz pt. „Rebeka” (1835 – 1835); Autor: Giuseppe Molteni