1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Raúl Castro życiorys

Raúl Castro to polityk pochodzenia kubańskiego słynący ze swoich rewolucyjnych poglądów. Zapisał się w historii dzięki swojemu zaangażowaniu w wydarzenia Ruchu 26 lipca i rewolucji kubańskiej, w wyniku której władzę w tamtym rejonie przejął jego brat – Fidel Castro.

Dzieciństwo i młodość

Dyktator urodził się 3 czerwca 1931 roku w miejscowości Birán. Raúl Castro miał dwoje rodzeństwa – był najmłodszy z całej trójki. Ojciec był pochodzenia hiszpańskiego, zaś matka urodziła się na Kubie. Już w młodych latach zadeklarował swoje lewicowe poglądy, aktywnie uczestniczył w narodowych organizacjach młodzieżowych. W 1953 roku był uczestnikiem ataku na koszary Moncada, który zorganizował jego wspomniany brat. Była to nieudana próba, która miała na celu obalenie rządów panującego wówczas dyktatora – Fulgencio Batisty. Raul trafił do więzienia, gdzie spędził dwa lata. Po jego opuszczeniu wyjechał do Meksyku i dołączył do Fidela przygotowującego wówczas Ruch 26 lipca. Na Kubę powrócił w roku 1956, gdzie wziął udział w akcjach rewolucyjnych. W efekcie tych przewrotów Fidel Castro został premierem wyspy, a jego brat objął urząd wicepremiera i ministra sił zbrojnych.

Działalność polityczna

Był zwolennikiem porozumienia między Kubą a Związkiem Radzieckim. Był tam w 1962 roku w celu negocjacji pomocy wojskowej. Wtedy również objął urząd sekretarza Zjednoczonej Partii Rewolucji Socjalistycznej, a od 1965 roku II sekretarza Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kuby. RaúlCastro był zadeklarowanym marksistą i mocno interesował się zagadnieniami gospodarczymi i ekonomicznymi kraju. W latach 80. umożliwił rynkowe reformy w kubańskich przedsiębiorstwach kontrolowanych przez wojsko. Wiele ze zmian, które wprowadził w latach 90. zaowocowało ożywieniem kubańskiej gospodarki. Po tym okresie pogorszył się stan zdrowia Fidela Castro. W 2006 roku Raúl zastąpił brata na pierwszym stanowisku w państwie, gdy ten postanowił wycofać się z polityki.

Rządy Raúla Castro związane były z liberalizacją gospodarki czy życia społecznego. Reformy przeprowadzane przez polityka prowadziły do zmniejszenia roli państwa w gospodarce. Dużemu usprawnieniu uległ cały sektor turystyczny – zlikwidowano wówczas kłopotliwe ograniczenia związane z wjazdem na Kubę obywateli mieszkających poza jej terytorium.

W 2011 roku Raúl Castro zorganizował w Hawanie Ruch Państw Niezaangażowanych, gdzie spotkało się pięćdziesięcioosobowe grono światowych przywódców. W 2013 roku doszło do normalizacji stosunków między Kubą a Stanami Zjednoczonymi (prezydentem USA był wówczas Barack Obama). Castro zrezygnował z administracji rządowej w 2018 roku.

Podczas swojej kariery politycznej kubański przywódca wielokrotnie odwiedzał Watykan. Spotkał się z Benedyktem XVI, a później z papieżem Franciszkiem.

Odznaczenia

 • Bohater Republiki Kuby (1998)
 • Order Playa Girón (Kuba)
 • Order Cienfuegos (Kuba)
 • Order Flagi Narodowej I klasy (Korea Północna)
 • Order Krzyża Grunwaldu I klasy (Polska, 1965)
 • Order Lenina (ZSRR, 1979)
 • Order Rewolucji Październikowej (ZSRR, 2 czerwca 1981)
 • Medal jubileuszowy „W upamiętnieniu 100-lecia urodzin Władimira Iljicza Lenina” (ZSRR, 1970)
 • Order Przyjaźni (Rosja, 19 lipca 2001)
 • Order św. księcia Daniela Moskiewskiego (Rosja, 19 października 2008)
 • Order Księcia Jarosława Mądrego I klasy (Ukraina, 26 marca 2010)
 • Krzyż Wielki Orderu Narodowego (Mali)
 • Wielki Łańcuch Orderu Oswobodziciela (Wenezuela, 2008)
 • Order Złotej Gwiazdy (Wietnam, 2018)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

96 − 90 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu www.wikipedia.org.pl i zostało opublikowane na podstawie licencji CC BY 4.0.