1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kim Dzong Un życiorys

Biografia i życiorys Kim Dzong Una

To polityk działający w Korei Północnej, pełniący funkcję marszałka. Od 2011 roku jest uznawany za rzeczywistego przywódcę kraju. Piastuje stanowiska naczelnego dowódcy Koreańskiej Armii Ludowej, pierwszego przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej, pierwszego sekretarza, a następnie przewodniczącego Partii Pracy Korei (od 2016).

Dzieciństwo i młodość

Polityk urodził się Pjongjangu 8 stycznia 1984 roku. Jego matka Ko Yŏng Hŭi nazywała go „Królem Porannej Gwiazdy”. Kim pobierał nauki w ekskluzywnej szkole, do której uczęszczały dzieci dygnitarzy Partii Pracy Korei. Następnie wyjechał do Szwajcarii – miał uczyć się w Gümligen pod Bernem, a następnie w publicznej szwajcarskiej szkole w Liebefeld. Jako młody chłopak Kim bardzo dobrze poznał język angielski i francuski, interesował się także sportem. Po powrocie z Europy raczej nie udzielał się publicznie w kraju.

Przejęcie władzy

Kim Dzong Un został mianowany następcą swojego ojca 8 stycznia 2009 (Kim Dzong Il wystosował w tej sprawie dyrektywę do kierownictwa partii). W 2009 roku młodzieniec zajął stanowisko w Komisji Obrony Narodowej Korei Północnej. 28 września 2010 chłopiec wraz z siostrą otrzymali od swojego ojca stopnie generalskie, a podczas zjazdu PPK mianował Kim Dzong Una na stanowiska wiceprzewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej PPK oraz członka Komitetu Centralnego PPK.

Ojciec Kim Dzong Una zmarł 19 grudnia 2011 a jego syn został uznany za jego prawowitego następcę. Objął tym samym najwyższe urzędy w państwie. 11 kwietnia 2012 roku został wybrany pierwszym sekretarzem Partii Pracy Korei, a 13 kwietnia 2012 roku – przewodniczącym Komisji Obrony Narodowej.

Ogłosił, że ma zamiar kontynuować politykę swojego ojca, choć niektórzy uważali, że samodzielnie nie będzie w stanie sprawować rzetelnych rządów.

12 czerwca 2018 w Singapurze odbyło się pierwsze spotkanie przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej Donalda Trumpa i Kim Dzong Una. W jego trakcie podpisano wstępne porozumienie.

Życie prywatne

Kim Dzong Un był jednym z dwóch synów Kim Dzong Ila i jego partnerki Ko Yŏng Hŭi, jego rodzice nigdy nie byli małżeństwem. Przywódca miał również dwójkę dzieci z inną kobietą, zatem Kim Dong Un miał łącznie troje rodzeństwa. W 2009 roku przywódca ożenił się z Ri Sol Dżu.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

89 − = 86

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY 4.0; źródło: Kremlin.ru