1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Pol Pot życiorys

Biografia i życiorys Pol Pota

Właściwie Saloth Sar, który działa również korzystając z pseudonimów Brat Numer Jeden oraz Wujek Sekretarz, także Pol, Pouk, Hay, Phem. Polityk i dyktator Kambodży, który zapisał się w historii jako jeden z najbardziej okrutnych dyktatorów.

Dzieciństwo i młodość

Polityk urodził się 19 maja 1925 roku w Prek Sbauv w rodzinie dość zamożnego rolnika. Rodzina Pola częściowo miała pochodzenie chińskie, a częściowo khmeryjskie. Ojciec był bardzo szanowany w wiosce, matka Sok Nem również pozostawała w wielkim poszanowaniu jako niezwykle pobożna buddystka. Zanim Pol Pot zaczął edukację, rodzice wysłali go na rok do klasztoru buddyjskiego, gdzie pobierał nauki pisania i czytania po khmeryjsku.

W 1935 roku chłopiec rozpoczął naukę w stolicy Kambodży – Phnom Peng. Placówkę prowadzili francuscy księża, toteż posługiwano się w niej tym językiem. Pol Pot nie był pilnym uczniem – dwukrotnie musiał powtarzać klasę, by szkołę ukończyć w 1943 roku. Nie udało mu się jednak zakwalifikować do szkoły gimnazjalnej. Ostatecznie wstąpił do elitarnego nowo powstałego internatu na poziomie gimnazjum College Preah Sihanouk w Kompong Cham, gdzie interesował się sportem i nauczył się grać na skrzypcach.

Był to jednocześnie okres wybuchu II wojny światowej. Państwo Vichy zaczęło obejmować władzę na terenie Kambodży, więc młodzież była zmuszana do życia według francuskiej propagandy.

Okres po II wojnie światowej

W 1945 roku Japończycy wyparli francuską kontrolę nad Kambodżą. Sihanouk proklamował wtedy niepodległość dla swojego kraju. Po wojnie, która zakończyła się klęską Niemiec i Japonii, Francja ponownie przejęła kontrolę nad Kambodżą w 1946 r. Pozwolono jednak wówczas na wprowadzenie nowej konstytucji i działalność różnych partii politycznych. Podobno Pol Pot miał pracować dla partii demokratycznej podczas udanej kampanii wyborczej.

Polityka Pol Pota

Podczas pobytu we Francji Pol Pot miał wstąpić do wojska (Francuska Partia Komunistyczna), przyjmując tym samy poglądy marksistowsko-leninowskie. Miał również wejść w szeregi organizacji Khmer Việt Minh i walczyć jako partyzant przeciwko niezależnemu rządowi króla Norodoma Sihanouka.

Pol Pot powrócił do stolicy Kambodży, gdy jego organizacja wycofała się do Północnego Wietnamu. Pracował jako nauczyciel i wciąż pozostawał członkiem kambodżańskiego ruchu marksistowsko-leninowskiego działającego konspiracyjnie. W 1959 roku brał udział w działaniach przekształceniowych, które miały na celu Kampuczańską Partię Pracy przemianować na Komunistyczną Partię Kampuchei. W 1960 roku Pol Pot przejął nad tą organizacją przywództwo.
Chcąc uniknąć represji w 1962 roku przeniósł się do dżungli, następnie podróżował do Hanoi i Pekinu. Już w tym czasie planował wielką reformę gospodarczą, która ostatecznie doprowadziła jego kraj do ruiny. W 1968 roku rozpętał wojnę przeciw rządowi Kambodży. Wojska Pol Pota wspomagane siłami wietnamskimi zajmowały stopniowo coraz większe terytorium. W efekcie Pol Pot przejął kontrolę nad całym państwem, wprowadzając jednopartyjny ustrój – od tej pory Kambodża funkcjonowała jako Demokratyczna Kampucza.

Pol Pot zamierzał stworzyć agrarne społeczeństwo socjalistyczne – w tym celu przesiedlał obywateli z miast na wieś i zmuszał do pracy. Osoby sprzeciwiające się tej reformie i jego rządom w ogóle były zabijane. W tym okresie dochodziło do masowych zabójstw, a głód i wycieńczenie narodu dawały się we znaki.

Obalenie rządów

Przeciwnicy Pol Pota o poglądach marksistowskich zachęcali wojska wietnamskie do działania przeciw dyktatorowi. Nowozjednoczony Wietnam ostatecznie zaatakował Pol Pota, pozbawiając go władzy. Razem ze swymi poplecznikami przywódca wycofał się do bazy w dżungli przy granicy z Tajlandią. Po 1993 roku panująca frakcja Ta Mok umieściła Pol Pota w areszcie domowym. Tam dyktator zmarł w 1998 roku.

Śmierć

Podejrzewa się, że Pol Pot zmarł w wyniku ataku serca, jednak istnieje również teoria samobójstwa.

Życie prywatne i światopogląd

Dokumentaliści życia Pol Pota podkreślają jego poczucie samotności, a jednocześnie chęci sprawowania w władzy. Jego biografia pełna jest niedopowiedzeń, gdyż w późniejszych latach swojego życia skutecznie maskował niewygodne epizody. Często posługiwał się również pseudonimami, twierdząc, że to korzystna taktyka w starciu z wrogiem. Dyktator wychowywał się w rodzinie katolickiej, jednak w swoim dorosłym życiu prezentował raczej postawę ateistyczną.
W dzieciństwie Pol Pot pielęgnował swoje zamiłowanie do francuskiej literatury romantycznej oraz muzyki. Polityk był żonaty dwa razy, a z drugiego związku miał córkę – Sar Patchate.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

62 + = 67

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła