1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Rafael Nadal życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Rafael Nadal - życiorys i biografia

Rafael nadal to tenisista hiszpański, uważany za jednego z najlepszych zawodników w historii tenisa ziemnego. Dwudziestokrotny mistrz wielkoszlemowy, wielokrotny lider rankingu ATP. Urodzony 3 czerwca 1986 roku.

Rafael Nadal - początek kariery

Rafael Nadal rozpoczął grę w tenisa ziemnego w wieku 3 lat. Jego pierwszym, a potem długoletnim, trenerem był jego wujek, Toni Nadal. Do 12 roku życia Rafael trenował równoległe z tenisem piłkę nożną. Ostatecznie wybrał tenis i rozpoczął regularne treningi tenisowe na rodzinnej Majorce. Co ciekawe, Nadal pomimo tego, że jest praworęczny, w tenisa gra ręką lewą. Taki zabieg został wymyślony przez jego wujka, w celu wzmocnienia backhandu.

Rafael Nadal przeszedł na zawodowstwo w 2001 roku. Rok później, zaledwie w wieku piętnastu lat zdołał wygrać swój pierwszy mecz na poziomie ATP World Tour.
W 2003 podczas turnieju w Hamburgu pokonał Carlosa Moyę, mistrza wielkoszlemowego oraz, co istotne, swojego późniejszego trenera. Pierwszy turniej Nadal wygrał w 2004 roku, w Sopocie. Debiut Nadala w pierwszej setce rankingu miał miejsce w maju 2003 roku.

Sukcesy w Wielkich Szlemach

Rafael Nadal na przestrzeni lat stał się jednym z najskuteczniejszych zawodników grających w turniejach wielkoszlemowych. Pierwszy tytuł zdobył w 2005 roku, podczas French Open. Nawierzchnia ceglana była (i wciąż jest) dla Nadala ulubioną oraz najbardziej pasującą do jego stylu gry. To właśnie na niej zdobył najwięcej trofeów w swojej karierze. French Open wygrywał on bowiem aż trzynaście razy, przegrywając na tym turnieju zaledwie trzy mecze i ani razu w finale.

W 2008 udowodnił jednak, że jest bardziej wszechstronnym zawodnikiem, niż sądzono. W tym roku wygrał bowiem Wimbledon, wygrywając z Rogerem Federerem, który był uznawany za jednego z najlepiej grających zawodników na tej nawierzchni. Sukces ten powtórzył jeszcze w roku 2010. Nadal w ciągu swojej kariery bardzo rozwinął swoją grę na różnych nawierzchniach. Dowodem tego jest czterokrotne zwycięstwo na US Open.

Jedynym turniejem, który Nadal zdołał wygrać tylko raz, jest Australian Open. Co istotne jednak, w finale tej imprezy zagrał łącznie pięciokrotnie.

Rywalizacja z Federerem
i Djokoviciem

Do historii tenisa ziemnego przeszły pojedynki Rafaela Nadala z Rogerem Federerem oraz Novakiem Djokovicem. Ich spotkania bardzo często obfitowały w długie, pełne dramaturgii mecze.

Z Rogerem Federerem rozegrał łącznie czterdzieści spotkań, z których wygrał 26. Ich spotkanie w finale Wimbledonu w 2008 roku jest uważane za jedno z najlepszych meczów tenisowych w historii. Tenisiści, mimo zaawansowanego tenisowo wieku, jeszcze w 2019 roku rozegrali między sobą dwa półfinały Wielkiego Szlema - Rollanda Garrosa oraz Wimbledonu.

Mecze Nadala i Djokovicia również zapisały się w annałach tenisa ziemnego. Ich pojedynki uważane są za jedną z najlepszych i najbardziej spektakularnych rywalizacji w historii tenisa
i sportu w ogóle. Ich spotkania cechowały się dużą fizycznością. Tenisiści rozegrali między sobą 58 meczów, z których 28 wygrał Nadal.  Finał Australian Open 2012 pomiędzy nimi jest do dzisiaj najdłużej rozgrywanym finałem w historii dyscypliny.

Sukcesy i osiągnięcia

Rafael Nadal w swojej karierze zdobył 20 tytułów wielkoszlemowych (grał w 28 finałach). 36 razy zwyciężał w turniejach rangi ATP 1000 oraz dwukrotnie zdobył złoto olimpijskie, w 2008 roku w singlu, a osiem lat później w deblu. Ani razu nie udało mu się wygrać wieńczącego sezon turnieju ATP Finals. Nadal jest uważany za najlepszego zawodnika w historii, biorąc pod uwagę występy na korcie ziemnym oraz jednego z najlepszych w ogóle.

Życie prywatne

Rafael Nadal jest żonaty. W 2019 roku ożenił się z Marią Franciscą Perello Pascual. 
Jest agnostykiem. Oprócz tenisa, hobbystycznie gra w golfa i pasjonuje się piłką nożną - jest udziałowcem Realu Madryt.

Oprócz tego chętnie angażuje się w akcje charytatywne, rozgrywając pokazowe mecze.
Prowadzi fundację The Rafa Nadal Foundation, która zajmuje się pomocą potrzebującym dzieciom oraz młodzieży.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com, autor FiledIMAGE