1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Roger Federer życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Roger Federer - życiorys i biografia

Roger Federer - tenisista szwajcarski, uważany za jednego z najwspanialszych zawodników w historii dyscypliny. Dwudziestokrotny mistrz wielkoszlemowy, wieloletni lider rankingu ATP. Urodzony 8 sierpnia 1981 roku.

Roger Federer - początki kariery

Federer grę w tenisa rozpoczął w wieku 8 lat. Karierę juniorską zaczął w lipcu 1996 roku, a już dwa lata później wygrał Wimbledon i zakończył sezon na fotelu lidRoger Federerera juniorskiego światowego rankingu tenisistów. Niedługo potem przeszedł na zawodowstwo i rozegrał swój pierwszy mecz na tym szczeblu, na turnieju w Gstaad, gdzie odpadł w I rundzie.

Początkowo Federer nie był tak poukładanym zawodnikiem, jakim jest znany aktualnie. Często łamał rakiety i krzyczał na korcie, jednak z biegiem lat stał się uosobieniem spokoju i klasy na korcie.

Swój pierwszy finał w turnieju rangi ATP zaliczył w lutym 2000 roku w Marsylii. Przegrał go po meczu z Marcem Rossetem. Coraz częstsze występy i awanse do dalszych rund dużych imprez spowodowały, że pod koniec 2000 roku Federer plasował się na 29 miejscu w rankingu. Pierwszy tytuł rangi ATP Szwajcar zdobył w 2001 roku, na turnieju rangi 250 w Mediolanie.

Sukcesy w Wielkich Szlemach

Roger Federer występami w turniejach wielkoszlemowych zapracował sobie na miano jednego z najlepszych zawodników na świecie. Pierwszy tytuł zdobył w 2003 roku, dzięki zwycięstwu w Wimbledonie. Federer, dysponujący świetnym serwisem oraz grą przy siatce, czuł się doskonale na nawierzchni trawiastej. Niektórzy wręcz uważali, że jego styl gry jest stworzony do gry na trawie. Odbiło się to w sukcesach, gdyż Federer w kolejnych latach wygrywał Wimbledon jeszcze siedmiokrotnie, grając przy tym dwunastu finałach.

Jak się jednak okazało w 2004 roku był skuteczny nie tylko na trawie. W tym roku zdobył swój pierwszy tytuł US Open, który jest rozgrywany na nawierzchni twardej. Co istotniejsze, pozostawał na turnieju niepokonany przez następne 5 lat, aż do 2009 roku. W późniejszych latach dotarł do finału już tylko raz, w 2015 roku – przegrał wówczas z Novakiem Djokoviciem. Największe trudności stanowiło dla niego wygranie Rollanda Garrosa, który jest rozgrywany na nawierzchni ziemnej. W finale tej imprezy występował pięciokrotnie, jednak tylko raz, w 2009 roku, zdołał zwyciężyć.

Rywalizacja z Djokovicem i Nadalem

Do historii tenisa ziemnego przeszły pojedynki Rogera Federera z Rafaelem Nadalem oraz Novakiem Djokovicem. Ich spotkania bardzo często obfitowały w długie, pełne dramaturgii mecze.

Przeciwko Nadalowi, Federer rozegrał łącznie czterdzieści pojedynków z których 16 wygrał, a 24 przegrał. Dodatkowo ich spotkanie w finale Wimbledonu w 2008 roku jest uważane za jedno z najlepszych meczów tenisowych w historii. Tenisiści, mimo zaawansowanego tenisowo wieku, jeszcze w 2019 roku rozegrali między sobą dwa półfinały Wielkiego Szlema, podczas Rollanda Garrosa oraz Wimbledonu.

Również mecze Federera z Djokovicem to osobna historia tenisa ziemnego. Zawodnicy rozegrali między sobą pięćdziesiąt spotkań, z których Federer wygrał 23. Do historii przeszedł ich finał Wimbledonu z 2019 roku, który Federer przegrał pomimo dwóch piłek meczowych. Co jednak może zadziwiać, to fakt, iż Roger Federer był bliski zdobycia tytułu w wieku niemal 38 lat, co jest ewenementem w tenisie ziemnym.

Tytuły i osiągnięcia

Roger Federer zdobył łącznie 20 tytułów wielkoszlemowych (grał w 31 finałach), sześciokrotnie zwyciężył w wieńczącym sezon turnieju ATP Finals oraz 28 razy wygrywał w turniejach rangi ATP 1000. Dodatkowo zdobył złoto olimpijskie w parze ze Stanem Wawrinką w 2008 roku oraz srebro w singlu, w roku 2012.

Życie prywatne

Roger Federer wziął ślub z Mirką Vavrinec, również szwajcarską tenisistką. Pobrali się 11 kwietnia 2011 roku. Para ma czworo dzieci, dwie pary bliźniąt – dziewczynek i chłopców.
Federer aktywnie wspiera fundacje charytatywne, a także czynnie angażuje się w pomoc ludziom na całym świecie. Regularnie bierze udział w meczach pokazowych, z których dochody przeznaczane są na cele dobroczynne.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 2 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor lev radin