1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Magda Linette życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Magda Linette jest utalentowaną tenisistką. Reprezentowała Polskę m.in. w Pucharze Billie Jean King, na Igrzyskach Olimpijskich 2016 r. i 2020 r. Z sukcesami występowała w turniejach WTA oraz Australian Open i French Open.

Kim jest Magda Linette?

Tenisistka przyszła na świat 12 lutego 1992 r. w Poznaniu. Magda Linette pierwszy mecz w swoim życiu rozegrała w wieku pięciu lat. Pasję do tenisa zaszczepił w niej ojciec. Tomasz Linette został też trenerem córki. Talent młodej zawodniczki szlifowali Michał Dembiński, Jakub Rekoś oraz Jakub Piter. Status profesjonalnej tenisistki zdobyła w 2009 r.

Początki kariery Magdy Linette

Pierwszy znaczący sukces odniosła już w 2006 r. Zdobyła tytuł mistrzyni Europy w kategorii do lat 14. Wzięła też udział i wywalczyła srebro na Drużynowych Mistrzostwach Europy do 16 lat. Linette mecz zakończony sukcesem rozegrała również w 2009 r., kiedy to została wicemistrzynią Polski Pokonała ją jedynie Aleksandra Rosolska.

W 2010 r. wzięła udział i wygrała turniej ITF (Międzynarodowej Federacji Tenisowej). Rok ten okazał się być pełen sukcesów - kiedy Magda Linette gra mecz, najczęściej kończy go zwycięstwem. W tym sezonie wystąpiła w sześciu turniejowych finałach.

Magda Linette w WTA, a w zasadzie w rankingu organizacji, przez jakiś czas znajdowała się na 176. miejscu. Tym samym została drugą Polką, która znalazła się na tak wysokim miejscu.

Po raz pierwszy w reprezentacji Polski wystąpiła w 2011 r. w Fed Cup.

Magda Linette WTA

Jej pierwszy turniej WTA odbył się w 2013 r. w Strasburgu. W czasie turnieju zmierzyła się m.in. z Olgą Puczkową, która była wtedy 76. rakietą świata. Linette Magda pokonała przeciwniczkę.

Kolejny turniej WTA rozegrała w 2013 r. w Baku. Tym razem debiutowała w półfinale.

W 2014 r. triumfowała w turnieju kategorii WTA Challenger Tour w Ningbo. Udział w rozgrywkach zapewnił jej 117. miejsce w rankingu. Wystąpiła też w zawodach WTA w Kuala Lumpur. W maju tego samego roku debiutowała na turnieju głównym imprezy Wielkoszlemowej. W finale rozgrywek WTA debiutowała w przegranym meczu z Yaninie Wickmayer.

Rok 2020 to czas zwycięstwa w kolejnym turnieju WTA Tour. Tenisistka wygrała też plebiscyt na najlepsze zagranie sezonu i awansowała o 10 miejsc w rankingu. W kolejnym sezonie zmierzyła się z kontuzją kolana, która zakończyła się zabiegiem i rehabilitacją.

Magda Linette sukcesy na korcie

Linette mecz finałowy w ramach IFT rozegrała we Florencji, Pradze oraz Kristinhamn w 2012 r. Odniosła zdecydowany sukces i zdobyła singlowy tytuł. Rok później również dotarła do finału.

W duecie z Paulą Kanią triumfowały na turniejach ITF z Mariborze i Toruniu. Kiedy gra Linette, zwłaszcza w deblach, daje z siebie 100 procent. Świadczą o tym, chociażby trofea wywalczone w deblu w Loughborough oaz Limoges. Dzięki licznym i w większości zwycięskim występom w ITF Linette awansowała na 123. miejsce w notowaniach WTA.

Rok 2016 okazał się również ważny z powodu debiutu zawodniczki w Australian Open. Mimo nieudanego sezonu 2016, kiedy gra Magda Linette, zawsze towarzyszą jej kibice. Być może dlatego udało jej się z sukcesem przełamać złą passę i przejść eliminacje w cyklu WTA w Miami oraz wygrać turniej rangi ITF w Cagnes-sur-Mer.

Pierwsze w karierze zwycięstwo w Australian Open odniosła w 2018 r. w Melbourne. W sezonie 2019 r. była już 80. rakietą świata. Wywalczyła też pierwszy w swojej karierze tytuł rangi WTA. Została drugą Polką, po Agnieszce Radwańskiej, która tego dokonała. Sezon zakończyła w top 50 rankingu.

Magda Linette Australian Open 2023 zakończyła na półfinałowym meczu. W rozgrywce Linette-Sabalenka zwyciężyła Białorusinka. Polka natomiast zyskała awans na 20. rakietę świata.

Kiedy gra Magda Linette? Mecze polskiej zawodniczki można śledzić na Canal Plus Sport lub TVP Sport.

Życie prywatne Magdy Linette

Magda Linette pochodzenie nazwiska fanom i kibicom wyjaśnia swoimi francuskimi korzeniami. Jest córką Tomasza i Beaty Linette. Ma też siostrę Dagmarę. Magda Linette prywatnie lubi czytać i spędzać czas na oglądaniu musicali.

Magda Linette Instagram prowadzi regularnie, zamieszcza tam relacje ze swoich sportowych rozgrywek, ale też podróżnicze przygody. Najczęściej trenuje w Chorwacji i Chinach. Izo urodził się właśnie w Dalmacji. Magda Linette i narzeczony poznali się w 2017 r.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 + 2 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

zdjęcie - shutterstock.com