1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Novak Djokovic życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Novaka Djokovica

Tenisista serbski, uważany za jednego z największych tenisistów w historii tej dyscypliny. Dwudziestokrotny mistrz wielkoszlemowy, zdobywca każdego turnieju rangi Masters 1000 oraz wieloletni lider rankingu ATP. Urodzony 22 maja 1987 roku. Jako junior osiągnął półfinał Aus

Początki kariery

Serb rozpoczął treningi tenisowe w wieku czterech lat. Wywodzi się z rodziny o tradycjach narciarskich – jego ojciec był narciarzem, a matka łyżwiarką figurową.
Jako junior osiągnął półfinał Australian Open w 2004 roku. Bardzo szybko jednak rozpoczął profesjonalną ścieżkę kariery, bo już w roku 2003.

Pierwszy triumf w turnieju rangi ATP, zdobył 17 czerwca 2006 roku na zawodach w holenderskim Amersfoort. W finale pokonał Nicolasa Massu. Do pierwszej setki rankingu dostał się w lipcu 2005 roku.

Sukcesy w Wielkich Szlemach

Novak Djokovic, wygrywając do tej pory w 20 turniejach wielkoszlemowych, zapracował sobie na miano jednego z najlepszych tenisistów w historii dyscypliny. W imprezie wielkoszlemowej zadebiutował w 2005 roku, meczem z Maratem Safinem, późniejszym triumfatorem. Swój pierwszy tytuł zdobył natomiast w trzy lata później, podczas Australian Open. Po tym sukcesie długo nie potrafił powtórzyć tego wyczynu. Przez kolejne dwa lata tylko raz wystąpił w finale Wielkiego Szlema, podczas US Open 2010.

Przełamanie złej passy przyszło w roku 2011, w którym Djokovic w szlemach był niemalże niepokonany. Zdobył tego roku trzy tytuły – Australian Open, Wimbledon oraz US Open. Podczas Rollanda Garrosa przegrał w półfinale.
Wysoką formę utrzymał. W finale Australian Open 2012 zmierzył się z Rafaelem Nadalem, którego pokonał po najdłuższym finale w historii. Mecz jest uznawany za jeden z najlepszych meczów w historii tenisa. Kolejne lata pokazały, że to właśnie w Australii Serb czuł się najlepiej, gdyż do tej pory zdobył tam aż dziewięć tytułów.

Djokovic, w miarę rozwoju kariery, stał się bardzo wszechstronnym zawodnikiem. Udowodnił to wygrywając sześciokrotnie Wimbledon, w dodatku trzy razy pokonując w finale Rogera Federera, którego na trawie pokonać bardzo trudno.

Najtrudniejszą sztuką okazało się wygranie Rollanda Garrosa, gdzie prym wiódł Rafael Nadal. Po trzech przegranych finałach, udało mu się tego dokonać za czwartym razem w roku 2016. Serb ponownie wygrał ten turniej w roku 2021, stając się tym samym jedynym zawodnikiem, który wygrał każdy turniej wielkoszlemowy przynajmniej dwa razy.

W 2021 Djokovic stanął przed szansą zdobycia kalendarzowego Wielkiego Szlema. Wygrał tego roku bowiem Australian Open, Rolland Garros oraz Wimbledon. Dotarł do finału US Open, w którym uległ Danillowi Medvedevowi. Nikt w historii tenisa ziemnego nie był tak blisko tego osiągnięcia. Jedynym, który tego dokonał, pozostaje Rod Laver.
Duży wpływ na jego osiągnięcia ma jego długoletni trener, Marian Vajda.

Rywalizacja z Federerem i Nadalem

Do historii tenisa ziemnego przeszły pojedynki Novaka Djokovicia z Rogerem Federerem i Rafaelem Nadalem. Ich spotkania bardzo często obfitowały w długie, pełne dramaturgii mecze. Przeciwko Szwajcarowi rozegrał dotąd 50 spotkań, z czego wygrał 27. Do historii przeszedł finał pomiędzy nimi podczas Wimbledonu 2019, w którym Serb obronił dwie piłki meczowe przy serwisie Federera. Był to także jeden z najdłuższych finałów w historii.

Z Rafaelem Nadalem natomiast rozegrał 58 meczów, z których zwyciężył 30. Ich mecze są uważane za najbardziej fizyczne w historii tenisa. Finał Australian Open 2012 pomiędzy nimi jest do dzisiaj najdłużej rozgrywanym finałem w historii dyscypliny.

Tytuły i osiągnięcia

Novak Djokovic w swojej karierze zdobył 20 tytułów wielkoszlemowych (grał w 31 finałach). Oprócz tego pięciokrotnie wygrywał wieńczący sezon turniej ATP Finals oraz 37 razy zwyciężał w turniejach rangi ATP 1000. Jest również jedynym zawodnikiem, który wygrał każdy z turniejów tej rangi co najmniej dwa razy.

Życie prywatne

Djokovic jest żonaty z Jeleną Ristić, która po ślubie przyjęła nazwisko męża. Para ma dwoje dzieci, chłopca i dziewczynkę. Djokovic często angażuje się we wszelkie akcje charytatywne. Wraz z żoną prowadzi fundacje, która pomaga biednym dzieciom w Serbii.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

91 − 83 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor pdrocha