1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Adrianna Sułek życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Adrianna Sułek jest polską lekkoatletką, która specjalizuje się w wielobojach (pięcioboju i siedmioboju).

Kim jest Adrianna Sułek?

Ada Sułek przyszła na świat 3 kwietnia 1999 r. w Bydgoszczy. Jest jedną z bardziej utytułowanych polskich wieloboistek. Medale zdobywała zarówno na mistrzostwach Europy, jak i świata.

Lekkoatletka startuje w pięcioboju (składa się on z rzutu dyskiem, oszczepem, skoku w dal, biegów i zapasów) oraz siedmioboju (składa się z biegu na 100 m przez płotki, skoku wzwyż, pchnięcia kulą, biegu na 200 m, skoku w dal, rzutu oszczepem i biegu na 800 m). Na arenie międzynarodowej Adrianna Sułek i jej rzut oszczepem, a w zasadzie styl, w jakim robiła nabieg na MŚ w 2022 r. wywołał poruszenie. W zagranicznych mediach została nazwana córką Jacka Sparrowa, a video z jej startu obejrzano ponad 2 mln razy.

Początki kariery Adrianny Sułek

Adrianna Sułek treningi rozpoczęła już jako nastolatka. Początkowo swoją przyszłość widziała w siatkówce. Adrianna Sułek swój wzrost wykorzystywała na pozycji środkowej, na której grała w klubie KS Pałac Bydgoszczy. Z czasem podjęła decyzję o zmianie dyscypliny i zaczęła trenować lekkoatletykę pod okiem Wiesława Czapiewskiego.

Ukończyła XI Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. Bydgoskich Olimpijczyków w Bydgoszczy.

Adrianna Sułek - sukcesy

Adrianna Sułek w wieku 17 lat odniosła swój pierwszy sukces sportowy na arenie międzynarodowej. W 2016 r. brała udział w mistrzostwach Europy i w młodszej kategorii wiekowej zajęła 14 miejsce. Wystarczył rok, by awansowała na siódmą pozycję. Adrianna Sułek wyniki poprawiała w każdym ze swoich kolejnych zawodów. W 2021 r. zdobyła tytuł młodzieżowej mistrzyni Europy. Rok później startowała już w mistrzostwach Europy seniorów. Tym razem wywalczyła srebro.

Brała udział również w MŚ juniorów w 2018 r., zdobywając brąz, oraz w halowych MŚ seniorów w 2022 r., które ukończyła jako wicemistrzyni. Rok 2023 r. kończyła jako srebrna medalistka halowych ME w pięcioboju.

Adrianna Sułek wystartowała w igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2021 r. Zajęła tam 16 miejsce.

Sułek jest niedoścignioną polską zawodniczką. Łącznie aż siedem razy sięgała po złoto mistrzostw kraju na stadionie otwartym oraz w hali.

Do Ady należy również aktualny rekord Polski w wieloboju.

Życie prywatne Adrianny Sułek

W 2023 r. wyszła za mąż za Kacpra Schuberta, który również związany jest ze sportem. To były płotkarz z Twardogóry. Adrianna Sułek i mąż po ślubie zdecydowali się na dziecko. Szybko temat Adrianna Sułek ciąża zaczął wzbudzać kontrowersje w mediach społecznościowych. Wszystko dlatego, że lekkoatletka nie przerwała swoich treningów do IG 2024 r. w Paryżu. Zamierza powalczyć tam o medal w siedmioboju.

W 9 miesiącu ciąży Ada wykonuje pełne treningi i zapewnia, że jest pod stałą opieką lekarzy, którzy dbają o to, by nie stała się jej krzywda. Adrianna Sułek dziecko monitoruje nie tylko u ginekologa, ale również u perinatologa, czyli specjalisty od ciąży wysokiego ryzyka.

Adrianna Sułek Instagram prowadzi regularnie. Dzieli się na nim zdjęciami i nagraniami ze swoich treningów. To właśnie na swoim profilu spotkała się z największa falą krytyki i hejtu po tym jak zamieściła nagrania siebie ćwiczącej w zaawansowanej ciąży.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 7 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://commons.wikimedia.org/, autorem jest Erik van Leeuwen, użyto na podstawie GNU Free Documentation License.