1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Martin Luther King życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym działaczem społecznym?

Życiorys i biografia Martina Luthera Kinga

Martin Luther King był amerykańskim działaczem na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów i zniesienia dyskryminacji rasowej. Urodził się 15 stycznia 1929 roku w Atlancie, a zmarł 4 kwietnia 1968 roku w Memphis.

Młodość i wykształcenie

Pochodził z rodziny duchownych – dziadek i ojciec byli pastorami. Miał dwoje rodzeństwa: starszą siostrę Willie Christine i młodszego brata Alfreda Daniela Williamsa. Ukończył Morehouse College w Atlancie w 1948 roku, a w 1955 roku doktoryzował się z filozofii w Boston University. Podczas studiów poznał profesora, który w przeszłości spotkał Mahatmę Gandhiego, przez co wywarł duży wpływ na Kinga i innych uczniów. To między innymi od Ganhiego King przejął później idee pokojowego nieposłuszeństwa obywatelskiego i zasadę niestosowania przemocy w walce o prawa człowieka. Podczas pobytu w seminarium zauważał istniejące różnice społeczne i wynikające z nich niesprawiedliwości. W 1951 roku ukończył seminarium i rozpoczął teologiczne studia doktoranckie, a tytuł uzyskał cztery lata później.

Przypadek Rosy Parks

W 1955 roku czarnoskóra Rosa Parks nie ustąpiła miejsca białemu pasażerowi w autobusie miejskim, co było sprzeczne z ówczesnymi przepisami. Ponieważ została za to skazana przez sąd, działacze społeczni, do których potem dołączył King zorganizowali bojkot komunikacji miejskiej, który trwał do momentu, aż Sąd Najwyższy nakazał władzom Alabamy zniesienie segregacji rasowej w transporcie publicznym. W tym samym czasie pastor został liderem organizacji Montgomery Improvement Association. Zakończona sukcesem akcja w Montgomery przyniosła mu popularność w całym kraju i uczyniła go przywódcą ruchu walki o równouprawnienie.

Rozwój działalności i Nagroda Nobla

W 1957 roku King zorganizował i stanął na czele Konferencji Chrześcijańskiej Przywódców Południa, organizacji działającej na rzecz zniesienia segregacji rasowej i innych form dyskryminacji osób czarnoskórych. Jej aktywność opierała się na założeniach koncepcji biernego oporu. Pastor swoją działalnością zdobył wielu zwolenników, ale również wielu wrogów, głównie ze środowisk rasistowskich i zwolenników utrzymania segregacji rasowej.

W kolejnych latach organizował protestacje i marsze, szczególnie na południu Stanów, gdzie problem rasizmu i segregacji rasowej był najpoważniejszy, a zwolennicy istniejącego systemu często brutalni i bezwzględni.

W 1963 roku Martin Luther King przewodził Marszowi na Waszyngton, w którym uczestniczyło 250 tysięcy ludzi, w tym także tacy wielcy ludzie kultury jak Marlon Brando, James Baldwin czy Charlton Heston. Podczas tego marszu King wygłosił swoje legendarne przemówienie, zaczynające się od słów „I Have a Dream”. King opowiadał o swojej wizji Ameryki, w której nie ma miejsca na rasizm, niewolnictwo i przemoc. Swoje wystąpienie zakończył słowami „nareszcie wolni!”.

W 1963 roku magazyn „Time” ogłosił go „Człowiekiem Roku”, a rok później Martin Luther King otrzymał pokojową Nagrodę Nobla.

Efekt działań

Działalność Kinga doprowadziła do zmiany położenia czarnoskórej mniejszości w Stanach Zjednoczonych. Potrafił pobudzić aktywność milionów ludzi, nie łamiąc przepisów. Efektem jego działań było zniesienie różnych form dyskryminacji. W ten sposób dla wszystkich Amerykanów King stał się symbolem przywódcy, który potrafił zmienić system bez konieczności jego burzenia. Wielkie marzenie amerykańskiego pastora o równości i wolności dla czarnoskórych obywateli Stanów Zjednoczonych się spełniło. W 1965 roku Kongres amerykański przyjął ustawę o prawach obywatelskich, całkowicie znoszącą segregację rasową,

Dzień Martina Luthera Kinga

Dla upamiętnienia aktywisty społecznego, począwszy od 1986 roku, w każdy trzeci poniedziałek stycznia obchodzi się w Stanach Zjednoczonych święto federalne nazwane Martin Luther King Birthday Day (Dzień Martina Luthera Kinga).

Śmierć

Martin Luther King został zastrzelony 4 kwietnia 1968 roku w Memphis, podczas strajku pracowników służb oczyszczania miasta. Pastora zastrzelił James Earl Ray, który za morderstwo został skazany na 99 lat więzienia.

Życie prywatne

W 1953 roku King wziął ślub z Corettą Scott, którą poznał w trakcie studiów doktoranckich w Bostonie. Po ukończeniu studiów para powróciła na Południe i osiedlili się w Montgomery. Mieli wspólnie czwórkę dzieci.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

36 + = 37

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji domeny publicznej. Autorem jest Nobel Foundation.