1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jan Kulczyk życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym przedsiębiorcą?

Jan Kulczyk był polskim przedsiębiorcą, właścicielem Kulczyk Holding. Urodził się 24 czerwca 1950 roku w Bydgoszczy, a zmarł 29 lipca 2015 roku w Wiedniu.

Wykształcenie

Jan ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Posiadał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk politycznych i prawa międzynarodowego.

Początki działalności

Ojcem Jana był przedsiębiorca, Henryk Kulczyk, który zapewnił synowi pierwszy kapitał na rozpoczęcie interesów. Dzięki temu Jan założył jedno z pierwszych w powojennej Polsce przedsiębiorstw prywatnych, mających tak szeroki zakres działania (Interkulpol). Wraz z ojcem zajmowali się między innymi importem produktów chemicznych. Jan Kulczyk pod koniec okresu PRL-u został oficjalnym dealerem Volkswagena w Polsce i do 2011 roku sprzedawał w Polsce auta należące do tej grupy: VW, Audi, Porsche, Skody i Bentleye.

W tym samym roku przedsiębiorca założył spółkę Kulczyk Holding Sp. z o. o, a dwa lata później przekształcił ją w spółkę akcyjną.

Kulczyk zaczął inwestować w prywatyzowane przedsiębiorstwa. Do zrealizowanych inwestycji należą między innymi Telekomunikacja Polska SA. W 2005 wyjechał za granicę i zamieszkał w Londynie, skąd zaczął planować międzynarodowe inwestycje. W 2007 powołał w tym celu dom inwestycyjny Kulczyk Investment House, który ostatecznie przyjął nazwę Kulczyk Investments.

Od 2002 roku nieprzerwanie był liderem rankingu najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”. Jedynie w 2007 roku spadł na 12 pozycję – ze względu na rozwód z Grażyną Kulczyk. W 2013 roku amerykański „Forbes” umieścił Jana Kulczyka na 384. miejscu wśród najbogatszych ludzi świata, szacując jego majątek na 3,5 mld dolarów. Był najwyżej uplasowanym Polakiem w rankingu światowych miliarderów w historii.

Bydgoski biznesmen wspierał też kulturę. W 2012 roku przekazał 20 mln zł na budowę Muzeum Historii Żydów Polskich Warszawie. Była to największa jednorazowa donacja na rzecz nowo powstającego muzeum. Dwukrotnie został też odznaczony przez władze państwa. Najpierw w 1998 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a siedemnaście lat później Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Śmierć

Jan Kulczyk zmarł 29 lipca 2015 roku w Wiedniu w wyniku komplikacji pooperacyjnych po zabiegu kardiologicznym. Został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu. Od momentu jego śmierci nie milkną spekulacje, że słynny polski miliarder żyje i ukrywa się przed ABW oraz mediami. Po jego śmierci spadkobiercami majątku zostały jego dzieci – Dominika i Sebastian Kulczyk.

Życie prywatne

Pierwszą żoną przedsiębiorcy była Grażyna Kulczyk. Para rozwiodła się jednak w 2006 roku w Londynie. Mieli wspólnie dwójkę dzieci. Przez wiele lat Jan spotykał się z projektantką mody, Joanną Przetakiewicz. Para była razem przez ponad 10 lat, do 2013 roku. Dopiero dwa lata po śmierci Jana Joanna wyznała, że potajemnie zalegalizowali swój związek w Szwajcarii. Swojego rozstania nie komentowali w mediach, jednak wiadomo, że po rozstaniu jeszcze przez długi czas utrzymywali ze sobą przyjacielskie stosunki.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

18 − 10 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Piotr Drabik.