1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Maria Sadowska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Marii Sadowskiej

Maria Sadowska jest polską piosenkarką i reżyserką. Urodziła się 27 czerwca 1976 roku w Warszawie.

Wykształcenie

Ukończyła Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest również absolwentką warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej na kierunku reżyseria.

Kariera muzyczna

Z muzyką związana była już od dzieciństwa, ponieważ wychowała się w bardzo muzykalnej rodzinie - mama była piosenkarką i flecistką, a ojciec pianistą i kompozytorem jazzowym. Na początku lat 90. dołączyła do dziecięcego zespołu Tęcza. Występowała w popularnym programie Telewizji Polskiej - Tęczowy music box. W wieku osiemnastu lat Sadowska wydała swoją debiutancką płytę zatytułowaną Jutro.
Kolejne dwa albumy nosiły tytuły: Lucky Star i Crazy, a wyprodukowane i nagrane zostały w Stanach Zjednoczonych, gdzie przez kilka lat Sadowska mieszkała. W 2004 roku, już po powrocie do Polski, ukazał się kolejny krążek zatytułowany Marysia Sadowska – piosenki zostały skomponowane na podstawie wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Juliana Tuwima. W 2005 roku wystąpiła na festiwalu w Opolu, gdzie ostatecznie wykonała autorską piosenkę Tu i teraz. W tym samym roku została nominowana do Superjedynek w kategorii „Wokalistka Roku”. Kolejne dzieło muzyczne piosenkarki ukazało się w 2007 roku i nosiło tytuł Gwiazda dla każdego. Następnie przyszedł czas na Demakijaż wydany w 2009 roku i Jazz na ulicach, który ukazał się 5 lat później. Ostatnia płyta artystki, Początek nocy, pochodzi z 2020 roku, a promował go singiel nagrany wspólnie z Kayah o tytule Kocham Cię.

Sadowska jest cenioną wokalistką. W trakcie swojej kariery w wpółpracowała z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami, między innymi z Michałem Urbaniakiem, Janem Ptaszynem-Wróblewskim, Bogusławem Mecem oraz Urszulą Dudziak.

Reżyseria

W 2009 roku Maria zadebiutowała jako reżyserka. Jej pierwszym dziełem był krótkometrażowy film zatytułowany Non Stop Kolor. Trzy lata później powstał jej pierwszy pełnometrażowy film Dzień kobiet, który otrzymał wiele nominacji oraz nagrodę im. Janusza Morgensterna za reżyserię. W kolejnych latach artystka stworzyła takie filmy jak: Portret podwójny, Skrzydła i Lukrecja. Jej najsłynniejszym do tej pory dziełem jest biograficzny film o znanej polskiej seksuolożce zatytułowany Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej. W produkcji wystąpiła czołówka polskich aktorów, a sam film zdobył wiele nagród i wyróżnień. Obraz odniósł ogromny sukces i pobił rekord oglądalności.

Inne działalności

W 2013 roku Sadowska dołączyła do jury trzeciej edycji programu muzycznego The Voice of Poland. Na planie produkcji była również obecna do roku 2017, aż trzykrotnie doprowadzając członków swojego zespołu do zwycięstwa. W roku 2019 wystąpiła w czwartej edycji programu Agent – Gwiazdy, gdzie wcieliła się w rolę tytułowego Agenta.

Gwiazda jest bardzo aktywna społecznie i charytatywnie.

Życie prywatne

W 2017 roku Sadowska wyszła za mąż za fizjoterapeutę Adriana Łabanowskiego. Mąż artystki jest również liderem alternatywnego zespołu reggae No Logo, w którym śpiewa, tworzy teksty i gra na gitarze. Mają wspólnie dwoje dzieci: córkę Lilę i syna Iwo.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

85 + = 88

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: https://flickr.com/photos/96799800@N07/