737 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Malcolm X życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym działaczem społecznym?

 1. Życiorys i biografia Malcolma X

  Malcolm X był przywódcom ruchu afroamerykańskiego w Stanach Zjednoczonych. Urodził się 19 maja 1925 roku w Omaha jako Malcolm Little, a zmarł 21 lutego 1965 roku w Harlemie jako El-Hajj Malik El-Shabazz.

 2. Dzieciństwo

  Malcolm był jednym z ośmiorga dzieci gospodyni domowej i aktywisty politycznego, Earla Little. Z powodu prześladowania jego ojca przez odłam Ku Klux Klanu rodzina często zmieniała miejsce zamieszkania. Malcolm od dzieciństwa zmagał się z przejawami rasizmu. Gdy miał 4 lata jego dom rodzinny został spalony, a w 1931 roku jego ojca znaleziono martwego na torach kolejowych. Oficjalnie potwierdzono, że mężczyzna zmarł w wyniku wypadku, ale osoby z jego najbliższego otoczenia wiedziały, że działacz został zamordowany. Tragedia odcisnęła olbrzymie piętno na całej rodzinie, szczególnie odbiło się to na matce Malcolma, która z powodu wstrząsu i załamania nerwowego trafiła do szpitala psychiatrycznego. Spowodowało to, że rodzeństwo zostało rozdzielone i trafiło do różnych rodzin zastępczych.

 3. Młodość

  Rozdzielony od rodziny chłopak trafił do szkoły, w której był jedynym czarnoskórym uczniem. Był pilny i ambitny, a jego marzeniem było zostanie prawnikiem. Jego nauczyciel jednak zamiast go zmotywować do nauki, zniechęcił go twierdząc, że czarnoskórzy nigdy nie obejmą tego typu stanowisk. Zniechęcony do nauki młodzieniec w wieku 15 lat rzucił szkołę i zaczął handlować narkotykami, kraść i zarabiać jako alfons. W 1946 roku został aresztowany za włamanie i skazany na dziesięć lat więzienia. Tam, mając dużo wolnego czasu, ponownie zainteresował się nauką, dużo czytał i za sprawą swego brata Reginalda zainteresował się religią islamu. Zaczął studiować nauki przywódcy Narodu Islamu – Elijaha Muhammada, który nauczał, że białe społeczeństwo wykorzystuje czarnych do własnych celów oraz określał białego człowieka mianem „diabła”. Wtedy też porzucił swoje nazwisko Little i przybrał pseudonim X, jako symbol jego niewiedzy na temat przodków pochodzących z Afryki.

 4. Walka o równość

  Z więzienia wyszedł w 1952 roku i zaczął aktywnie angażować się w działalność na rzecz Narodu Islamu, organizacji promującej czarną supremację i szybko stał się jedną z jej najważniejszych mówców. W całym kraju inaugurował nowe meczety i głosił przemówienia, którymi porywał masy słuchaczy. Występował w programach i debatach telewizyjnych, próbując przekonać sceptycznie nastawionych do słuszności ideologii głoszonej przez Muhammada. Szybko stał się głosem społeczności. Jego kazania nawoływały do porzucenia podwładności wobec białych i nienawiści wobec samego siebie. Liderzy Narodu Islamu sprzeciwiali się integracji rasowej, postulowali utworzenie na części terytorium USA osobnego państwa czarnoskórych. W tym czasie w Ameryce dopiero rodził się ruch na rzecz równouprawnienia czarnoskórych, którego symbolem była Rosa Parks, a Martin Luther King dopiero wyrastał na lidera. Idee Malcolma X i Kinga różniły się w kilku kwestiach. Podczas gdy King chciał znieść segregację i propagował pokojową postawę, wściekły na sytuację Malcolm głosił przeciwne tezy – chciał utworzenia tam osobnego państwa czarnoskórych Amerykanów i przyznawał im prawo do samoobrony przed represjami policji, choćby przemocą. Nie wierzył w pokojową rewolucję. Malcolm stał się głosem biednej i zdesperowanej czarnoskórej społeczności z amerykańskich gett. W 1964 roku opuścił Naród Islamu, dowiedziawszy się, że Muhammed nie przestrzega fundamentalnych zasad organizacji (wyznawcy nie mogli spożywać alkoholu i innych szkodliwych używek, palić i cudzołożyć). Swoim odejściem Malcolm naraził się Elijahowi i jego wyznawcom, którzy zapowiedzieli zemstę. Malcolm wyruszył w podróż za Atlantyk, między innymi do Afryki, Francji i Wielkiej Brytanii. Podróż ta okazała się punktem zwrotnym w życiu rewolucjonisty.

 5. Nowe imię i zmiana nastawienia

  W czasie wyprawy odbył tradycyjną pielgrzymkę do Mekki, gdzie po raz pierwszy zetknął się z wyznawcami islamu o różnych kolorach skóry. Było to szokiem dla człowieka, któremu wpojono idee, że tylko czarnoskórzy są prawdziwymi wyznawcami tej religii, a biali ludzie są źli. Wtedy też zaczął głosić ideę wspólnoty wszystkich ludzi, wyrzekł się wrogości wobec białych i przyznał do błędów. Wtedy też przybrał imię El-Hajj Malik El-Shabazz. Wracał do Stanów Zjednoczonych z wiarą o słuszności i skuteczności rewolucji pokojowej. Utworzył dwie organizacje o osobnym charakterze. Za działalność religijną odpowiedzialny był Meczet Muzułmański a za polityczną Organizacja Jedności Afroamerykańskiej, w której istniała możliwość przyjmowania pomocy ze strony białych ludzi, którzy mieli możliwość wspierania jej działań, choć sami nie mogli stać się jej oficjalnymi członkami.

 6. Śmierć

  21 lutego 1965 roku, Malcolm X został zastrzelony na wiecu w Harlemie, na którym miał przedstawić status Organizacji Jedności Afroamerykańskiej. Przywódca został postrzelony piętnastokrotnie i zmarł na miejscu. Już wcześniej on i jego rodzina byli nękani telefonami z pogróżkami, a nawet podpalono ich dom. Mordercy Malcolma należeli do Narodu Islamu. Wszystkich trzech skazano na karę dożywocia. Ostatni zostal zwolniony z więzienia w 2010 roku. Dwóch nigdy nie przyznało się do winy. Kilka miesięcy po śmierci Malcolma powstał ruch Black Power, który inspirował się jego przemówieniami i życiem. Do dziś dla wielu młodych czarnych mieszkańców gett jest autorytetem i wzorem do naśladowania. W1992 roku powstał film fabularny o życiu Malcolma X w reżyserii Spike'a Lee. W roli tytułowej wystąpił Denzel Washington.

 7. Życie prywatne

  W zgodzie ze swoimi islamskimi przekonaniami pozostał w celibacie aż do 1958 roku, gdy ożenił się z Betty Sanders, która zmieniła nazwisko na Betty X, a następnie Betty El-Shabazz. Mieli wspólnie sześć córek. Dwie bliźniaczki urodziły się już po jego śmierci w 1965 roku. Malcolm przyjaźnił się z bokserem, Muhammadem Alim.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

10 + = 20

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Marion S. Trikosko.