1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Łukasz Szumowski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Łukasza Szumowskiego

Łukasz Szumowski przyszedł na świat 3 czerwca 1972 r. w Warszawie. Minister Zdrowia w latach 2018-2020, wcześniej podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w latach 2016-2018. Z wykształcenia lekarz kardiolog, profesor nauk medycznych. Poseł na Sejm IX kadencji. 

Młodość i wykształcenie 

Maturę zdawał w VI LO w Warszawie. Następnie edukację kontynuował na warszawskiej Akademii Medycznej. Po jej ukończeniu wyjechał na miesiąc do Kalkuty. Tam razem z żoną posługiwali w domu opieki Matki Teresy. 

Działalność zawodowa

Po powrocie do kraju zatrudnił się w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie. Tam też pisał pracę doktorską, którą obronił w 2002 r. Do 2011 r. był kierownikiem Pracowni Elektrofizjologii. 

W 2010 r. uzyskał habilitację. Związał się z Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca, został jej kierownikiem. 

Od 2016 r. profesor nauk medycznych. Tytuł ten otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Rok później dołączył do rady naukowej Instytutu Kardiologii i został jej wiceprzewodniczącym. 

Pisał i zarządzał magazynem "Heart Beat Journal". 

Działalność polityczna

W politykę zaangażował się w 2011 r. Wtedy dołączył do zespołu specjalistycznego nauk o życiu, który działał w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Był przewodniczącym grupy. 

W MNiSW poznał Jarosława Gowina. Ten w 2016 r. mianował go podsekretarzem stanu resortu. Do jego kompetencji należała organizacja Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Instytutu Biotechnologii Medycznej. Był orędownikiem powstania polskiej agencji badań medycznych. Odpowiadał również za ocenę parametryczną jednostek naukowych oraz finansowanie badań. 

W czasie kiedy sprawował urząd wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego starał się zacieśnić współpracę między nauką a gospodarką. 

Minister zdrowia

W 2018 r. wziął udział w wyborach parlamentarnych i uzyskał mandat poselski. W tym samym roku powołany na stanowisko Ministra Zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego. Stanowisko to zachował również w drugim rządzie Morawieckiego. 

W czasie jego kadencji wybuchła pandemia COVID-19. Początkowo w widoczny sposób wzrosła jego popularność wśród wyborców. Jednak, kiedy w maju 2020 r. opublikowano informacje o milionowych środkach, które jego rodzina miała podbierać z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zaczął tracić poparcie. 

Po fali niepowodzeń i aferze związane z zakupem respiratorów i maseczek bez atestów Szumowski podał się do dymisji. Rezygnację złożył 8 sierpnia 2020 r. Na stanowisku zastąpił go Adam Niedzielski

Życie prywatne

W 1997 r. poślubił Annę Henrykę. Jego żona jest anestezjologiem. Są rodzicami czworga dzieci.

Autor ponad 100 prac naukowych. Zaangażowany w działanie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Aktywnie współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, w tym Kresy w Potrzebie - Polacy Polakom, czy Serce dla Arytmii. 

Jest osobą wierzącą. Działa w Zakonie Kawalerów Maltańskich. Lubi boks, żeglarstwo, narciarstwo. Chętnie gra na pianinie i gitarze.  

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 59 = 68

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Public Domain Mark 1.0. Autor: Kancelaria Premiera.