1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Adam Niedzielski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Adama Niedzielskiego

Adam Niedzielski przyszedł na świat 19 listopada 1973 r. w Warszawie. Z wykształcenia doktor nauk ekonomicznych. Od 2020 r. Minister zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego. Menedżer i specjalista w zakresie zarządzania finansami oraz zarządzania strategicznego. 

Młodość i wykształcenie

Przyszedł na świat w rodzinie Wojciecha i Janiny. Wyższe wykształcenie zdobył w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Studiował w latach 1992-1997. Kształcił się na dwóch kierunkach z ekonomii oraz metod ilościowych i systemów informacyjnych. 

Studia doktoranckie kontynuował w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Tytuł obronił w 2003 r. Dodatkowo na szkoleniach polskich i międzynarodowych zdobywał wiedzę z zakresu finansów publicznych i zarządzania strategicznego. Z sukcesem ukończył między innymi programy Harvard Kennedy School, czy IESE Business School. 

Działalność zawodowa

Po ukończeniu studiów magisterskich zatrudnił się w Departamencie Polityki Finansowej i Analiz. Pracował dla Ministerstwa Finansów. Tam odpowiadał między innymi za przygotowanie analiz długu publicznego. Po dwóch latach przeniósł się do Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Tam przez sześć lat zajął się pracą naukową. Dodatkowo w latach 1999-2007 był związany z Katedrą Teorii i Polityki Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych. 

Od 2002 r. był też doradcą ekonomicznym w Najwyższej Izbie Kontroli. Dla NIK pracował przez pięć lat. Następnie przeniósł się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tam do 2013 r. zajmował się systemem kontroli zarządczej oraz projektami UE.  Od 2013 do 2016 r. był pracownikiem Ministerstwa Sprawiedliwości.

W 2016 r. ze stanowiska dyrektora Departamentu Strategii i Deregulacji w Ministerstwie Finansów, powrócił do ZUS. Był radcą prezesa, odpowiadał za opracowanie strategii komunikacji. Po kilku miesiącach w listopadzie 2016 r. został dyrektorem generalnym Ministerstwa Finansów. Sprawował tę funkcję przez dwa lata. 12 lipca 2018 r. ówczesny Minister Zdrowia skierował go do Narodowego Funduszu Zdrowia. Został zastępcą prezesa ds. operacyjnych. Rok później został pełniącym obowiązki prezesa całego NFZ, a 10 października 2019 r. powołano go ostatecznie na to stanowisko. 

Od sierpnia 2020 r. Minister Zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego. Zastąpił na tym stanowisku Łukasza Szumowskiego, który kilka dni wcześniej podał się do dymisji. Okres jego rządów przypada w czasie pandemii COVID-19. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 31 = 37

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International. Autor: Horenst1.