codziennie nowe aktualizacje
Kornel Makuszyński życiorys
Spis treści
Biografia i życiorys Kornela Makuszyńskiego
Kornel Makuszyński to polski pisarz, publicysta, felietonista i krytyk teatralny. Urodził się 8 stycznia 1884 roku w Stryju. Należał do Polskiej Akademii Literatury. Był prezesem Związku Literatów i Dziennikarzy Polskich. Znany z serii książek o Koziołku Matołku oraz o małpce Fiki-Miki.
Lata młodości
Jego ojciec był emerytowanym pułkownikiem wojsk austriackich i urzędnikiem, matka zaś zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Jako 10-latek stracił ojca.
W Stryju uczęszczał do gimnazjum, w którym ukończył pierwszą klasę, następnie przeniósł się do Przemyśla, gdzie skończył drugą klasę. W 1898 roku rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum im. Jana Długosza we Lwowie.
Wykształcenie
Kornel Makuszyński ukończył polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Następnie kontynuował romanistykę na Uniwersytecie Paryskim.
Życie codzienne
Pierwszą wybranką serca pisarza była Emilia Bażeńska, z którą ożenił się. Zamieszkali w Burbiszkach. Po wybuchu I wojny światowej Makuszyńscy zostali aresztowani i zesłani w głąb Rosji. Rodzina i przyjaciele pomogli im uzyskać zgodę na przeniesienie do Kijowa. Po wojnie małżeństwo zamieszkało w Warszawie. Często wyjeżdżali do Zakopanego, gdzie pisarz rozkoszował się górską przyrodą i architekturą.
W 1926 roku zmarła Emilia. Rok później Kornel poślubił Janiną Gluzińską.
W czasie II wojny światowej pisarz cudem uniknął śmieci. Na dom, w którym mieszkał, spadła bomba, niszcząc jego majątek i dorobek literacki – rękopisy. W 1944 przeniósł się do Zakopanego.
Twórczość
Kornel Makuszyński w wieku 14 lat zaczął pisać pierwsze wiersze. Pokazywał je Leopoldowi Staffowi, który bywał w jednej z lwowskich cukierni. Makuszyński debiut literacki miał w dzienniku „Słowo Polskie”. Jako 20-latek rozpoczął współpracę z tym dziennikiem.
Kornel bardzo dużo pisał. W szczególności tworzył wiersze oraz książki dla dzieci i młodzieży. Jego utwory cieszyły się dużą popularnością. Zasłyną przede wszystkim z książek, takich jak: O dwóch takich, co ukradli księżyc, Panna z mokrą głową, Awantura o Basię, Szatan z siódmej klasy czy Szaleństwa panny Ewy. Sławę przyniosły mu również serie o Koziołku Matołku oraz o małpce Fiki-Miki.
Po II wojnie światowej zakazano publikowania jego twórczości. Pisarz zaczął popadać w zapomnienie. Wraz z żoną wiedli spokojne życie w Zakopanem.
Śmierć
Zmarł 31 lipca 1953 w Zakopanem. Jego ciało spoczęło na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. W 1966 roku otwarto Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem.
Wybrane dzieła
- Połów gwiazd (1908)
- Romantyczne historie (1910)
- Zabawa w szczęście (1911)
- Straszliwe przygody (1914)
- Piosenki żołnierskie (1919)
- Bezgrzeszne lata (1925)
- dwóch takich, co ukradli księżyc (1928)
- Panna z mokrą głową (1932)
- 120 przygód Koziołka Matołka (1933)
- Wyprawa pod psem (1935)
- Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki (1935)
- Awantura o Basię (1937)
- Szatan z siódmej klasy (1937)
- List z tamtego świata (1946)
- Szaleństwa panny Ewy (1957)
Komentarze
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z pl.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej.
Wszystko jest dzieks