1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Maria Kaczyńska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszą pierwszą damą?

Życiorys i biografia Marii Kaczyńskiej

Maria Kaczyńska, z domu Mackiewicz, była pierwszą damą Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005–2010, małżonką prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Lecha Kaczyńskiego. Urodziła się 21 sierpnia 1942 roku a zmarła 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

Młodość i wykształcenie

Matka Marii była nauczycielką, a ojciec leśniczym. Rodzina przybyła na teren dzisiejszej Polski z Wilna. Z powodu częstych zapaleń płuc, jakie przechodziła Maria w dzieciństwie, rodzice postanowili, że całą rodziną przeniosą się na stałe do Rabki, gdzie znajdowało się sanatorium dla dzieci cierpiących na choroby układu oddechowego. Ponadto Maria urodziła się z wadą serca i już jako mała dziewczynka musiała przejść operację. W latach 1961–1966 studiowała handel zagraniczny na wydziale transportu morskiego w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. Uzyskała tytuł zawodowy magistra nauk ekonomicznych. Była osobą bardzo ambitną, uczyła się gry na fortepianie, znała angielski i francuski oraz porozumiewała się w językach hiszpańskim i rosyjskim.

Po skończeniu studiów rozpoczęła pracę w Instytucie Morskim w pracowni badań koniunkturalnych, gdzie zajmowała się badaniami perspektyw rozwoju rynków frachtowych na Dalekim Wschodzie.

Z Lechem Kaczyńskim poznała Marię koleżanka z pracy w 1976 roku. Dwa lata później para wzięła ślub, a Maria nie powróciła już do pracy w zawodzie, zajęła się bowiem wychowaniem córki, Marty. Przyszła pierwsza dama zarabiała udzielając korepetycji i tłumacząc z języka angielskiego i francuskiego. W latach 80. wspierała męża w działalności opozycyjnej i podziemnej.

Pierwsza dama

W 2015 roku  Maria Kaczyńska oficjalnie została pierwszą damą Rzeczypospolitej Polskiej. Jako małżonka prezydenta  kraju towarzyszyła mu w oficjalnych wizytacjach, spotkaniach i przemówieniach. Prezydent mógł liczyć na wsparcie zawsze eleganckiej i elokwentnej małżonki, a jej obecność bardzo ocieplała jego wizerunek. Zawsze chętnie patronowała organizacjom i akcjom charytatywnym, między innymi objęła honorowym patronatem Galę Charytatywną z okazji 60-lecia Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. Zaangażowała się też razem z Madeleine Albright w akcję wspierania profilaktycznych badań mammograficznych.

Była otwarta i nigdy nie bała się wyrażać swojego zdania. I to właśnie przez to w 2007 roku naraziła się na krytykę środowisk prawicowych, kiedy podpisała list otwarty napisany przez znane dziennikarki i kobiety mediów przeciwko zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej. Pierwsza dama popierała również zapłodnienie metodą in vitro.

Godnie reprezentowała nasz kraj i starała się promować sprawy polskie zagranicą. Wspierała środowiska artystyczne kultywujące rodzimą kulturę i tradycję.

Życie prywatne

Maria kochała sztukę, zwłaszcza teatr, muzykę i balet. Jej pasją były podróże. Uwielbiała spędzać czas z rodziną, a szczególną radość sprawiały jej zabawy z wnuczkami, Ewą i Martyną.

Śmierć

Pierwsza Dama, Maria Kaczyńska, zginęła tragicznie wraz z mężem 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęło 96 osób.

Para Prezydencka została wspólnie pochowana 18 kwietnia 2010 roku w podziemiach katedry na Wawelu w Krakowie.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

14 − = 7

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Enstropia.