1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kuba Badach życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Kuby Badacha

Kuba Badach jest polskim kompozytorem i wokalistą. Urodził się 24 sierpnia 1976 roku w Krasnymstawie.

Wykształcenie

Uczył się w klasie fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Zamościu. W 1996 roku Kuba dostał się do klasy wokalnej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Kariera muzyczna

Już jako małe dziecko Kuba przejawiał talent muzyczny. W 1988, mając 12 lat, nagrał płytę pt. Gwiazdkowe Cuda z kolędami. Nad płytą młodego Badacha pracował między innymi Jacek Cygan. Pierwszym zespołem, w jakim występował Kuba Badach byli Poluzjanci (dawniej Polucjanci). Zespół ten Badach założył w 1995 roku wraz ze swoimi kolegami z wydziału, na którym studiował. Dwa lata później po raz pierwszy zagrali na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Wspólnie wydali trzy albumy studyjne: Tak po prostuDruga płyta i Trzy metry ponad ziemią. Od 1999 roku współpracuje z zespołem The Globetrotters. Nagrał z nimi cztery płyty: Stay in NeverlandFairy tales of the treesBoth Sides i Stop! Don't Talk. The Globetrotters występowali na Letnim Festiwalu Jazzowym, który odbywa się w Piwnicy pod Baranami, a także na Bojo Jazz Festival we Węgrzech, na Festiwalu Jazzowym w Kuwejcie i World Etno Fest w Słowacji. Badach w latach 2011 i w 2012 otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii „Wokalista roku”. W 2009 roku wydał album z coverami piosenek Andrzeja Zauchy. Płyta została zatytułowana Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny. Jego pierwszy autorski album pojawił się na rynku w 2017 roku i nosił tytuł Oldschool, a promował go singiel Życie. Obecnie Badach uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych muzyków i kompozytorów w Polsce, jest także producentem muzycznym. W 2020 roku zasiadł w jury programu muzycznego The Four. Bitwa o sławę, którego nagrania zostały niestety przerwane z powodu pandemii koronawirusa.

Życie prywatne

Badach od lat związany jest z Aleksandrą Kwaśniewską, córką byłego prezydenta Rzeczypospolitej. Para poznała się na koncercie Anny Karwan w 2010 roku. Dwa lata później wzięli ślub, który wzbudził ogromne zainteresowanie mediów. O prywatnym życiu pary wiadomo niewiele. Od czasu do czasu Ola publikuje ich zdjęcia w sieciach społecznościowych, ale rzadko wypowiadają się publicznie o swoim życiu osobistym.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 2 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Ja Fryta.