1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Andrzej Zaucha życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Andrzeja Zauchy

Andrzej Zaucha był polskim wokalistą, saksofonistą altowym i perkusistą, a także aktorem i artystą kabaretowym. Urodził się 12 stycznia 1949 roku, zmarł 10 października 1991 roku.

Kariera

Był muzycznym samoukiem. Na początku swojej kariery Zaucha występował w jazzrockowej formacji Dżamble oraz grywał z zespołem Anawa, w którym zastąpił Marka Grechutę.

Solową karierę artysta zaczął dosyć późno, bo po trzydziestce. W 1983 roku nagrał pierwszą płytę zatytułowaną Wszystkie stworzenia małe i duże. Album okazał się sukcesem, a największą popularność zyskał utwór tytułowy zaśpiewany wspólnie z Ewą Bem. Niedługo potem Zaucha wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i od tego czasu regularnie pojawiał się na opolskiej scenie. Drugą płytę, Stare, nowe, najnowsze, artysta wydał w 1987 roku, a album zawierał takie piosenki jak Bądź moim natchnieniem i C'est la vie, znane i grane do dziś.

Jednak największym hitem Zauchy okazał się utwór Byłaś serca biciem, który po raz pierwszy został zaprezentowany podczas Festiwalu w Opolu w 1988 roku i który do dziś obecny jest w stacjach radiowych i na imprezach. Rok później wydał płytę Andrzej Zaucha, która powstała we współpracy z big-bandem Wiesława Pieregorólki. Muzyk nagrał wiele znanych i lubianych piosenek, między innymi Czarnego Alibabę, czy utwór tytułowy do serialu animowanego Gumisie.

Ostatni album Ostatnia płyta wydano już po śmierci artysty w 1992 roku.

Kariera aktorska

Zaucha słynął także z talentu aktorskiego i kabaretowego. Zagrał epizodyczne role w takich filmach jak Miłość z listy przebojów Marka Nowickiego, Misja specjalna w reżyserii Janusza Rzeszewskiego czy Trzy dni bez wyroku Wojciecha Wójcika. Wspólnie z Andrzejem Sikorowskim i Krzysztofem Piaseckim współtworzył kabaret Sami, a w 1990 roku Zaucha zagrał Pana Twardowskiego w musicalu Janusza Grzywacza i Krzysztofa Jasińskiego.

Życie prywatne

Swoją żonę, Elżbietę, poznał jako nastolatek. Byli małżeństwem do 1989 roku, czyli do momentu jej śmierci wskutek udaru mózgu. Po śmierci Elżbiety artysta samotnie wychowywał ich nastoletnią córkę, Agnieszkę. W 1991 roku Zaucha związał się z dużo młodszą aktorką, Zuzanną Leśniak, którą poznał w pracy.

Śmierć

Związek z Zuzanną okazał się pechowy dla obojga zakochanych. Aktorka spotykając się z Zauchą, była nadal żoną francuskiego reżysera, Yvesa Goulaisa. Porzucony i zazdrosny mąż wielokrotnie groził piosenkarzowi śmiercią. 10 października 1991 roku na parkingu przed Teatrem STU w Krakowie Goulais zastrzelił swoją żonę i jej kochanka. W wyniku odniesionych obrażeń Zaucha zmarł na miejscu. Artysta został pochowany obok swojej żony na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 + 4 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Autorem zdjęcia jest Małgorzata i Tomasz Bogdanowiczowie. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.