1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Urszula z Kolonii życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Urszuli z Kolonii

Św. Urszula z Kolonii nazywana jest również małą niedźwiedzicą i małym koniem wojny. Zachowało się niewiele informacji na temat jej życia. Wiadomo, że zmarła w 304 lub 451 r. w Kolonii. Jest świętą kościoła katolickiego i męczennicą za wiarę. 

Patronka

Święta jest patronką Kolonii. Ponadto patronuje wielu uczelniom, bazylikom, klasztorom (ponad 20) i kościołom na całym świecie. Modlą się do niej również nauczyciele, młodzież, młode kobiety, handlarze sukien i płótna. Jest patronką dobrej śmierci. O jej wstawiennictwo proszą małżeństwa.

Fakty z życia

Jedyne informacje dotyczące życia świętej pochodzą z inskrypcji, które przetrwały do czasów współczesnych. Badaniem kultu św. Urszuli zajmował się W. Levison.

Poza badaniami niemieckiego historyka do dzisiaj zachowały się legendy dotyczące świętej. Mogła ona być księżniczką (córką króla Brytów), która miał rzymsko-brytyjskie korzenie. Była chrześcijanką. Pragnęła też do końca życia zachować dziewictwo. Do Kornwalii wysłał ją ojciec, który planował wydać ją za mąż za królewicza Conana Meriadoca z Armorici. Kobieta nie mogła odmówić ojcu, poprosiła go jedynie, aby pozwolił jej odbyć wcześniej pielgrzymkę do Rzymu, zanim wyjdzie za mąż. 

Ona i jej służące wyruszyły w podróż by odbyć pielgrzymkę, a następnie poznać męża. Był on poganinem. W czasie morskiej drogi sztorm zaniósł ich statek do galicyjskiego portu. Tam Urszulę chciał poślubić miejscowy władca Attyla. Gdy kobieta odmówiła, Hunowie zamordowali zarówno ją, jak i jej służki. 

Hunowie po zamordowaniu kobiet mieli doznać wizji, w czasie której wstępowały one do nieba. Męczennice pochowali mieszkańcy pobliskiego miasta. Z czasem wybudowano kościół poświęcony ich pamięci.

Zachowały się również średniowieczne podania, według których w Kolonii pochowano jedenaście tysięcy dziewic. Wynika to z błędnego odczytania tablicy. W rzeczywistości towarzyszek Urszuli było 11, a nie 11 tysięcy. 

Najprawdopodobniej św. Urszula i jej towarzyszki zginęły za czasów panowania cesarza Maksencjusza (306-312). 

Kult

Św. Urszula należała do grona najbardziej popularnych świętych. Jej kult rozwijał się już od średniowiecza. W 1535 r. powstał zakon Urszulanek Unii Rzymskiej. 

Św. Urszulę wspomina się 21 października. 

Relikwie świętej odnaleziono w Kolonii w katedrze św. Piotra i NMP. 

Jest przedstawiana jako młoda kobieta, której towarzyszą liczne dziewice. Jej atrybutami są strzała, statek oraz bandera z krzyżem. 

Jej wizerunek inspirował twórczość wielu artystów, w tym malarza Wiktora Carpaccio, który przedstawił cały jej żywot. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Źródło: http://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2013/old-master-paintings-n08952/lot.65.html.